Aktivt företag
Igloo Experience AB
Översikt
Bolaget ska bedriva event och arrangemang inom turism, vinter och sommar, konsulttjänster inom turism samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 maj 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55101 Hotellverksamhet med restaurangrörelse
- Bransch (SNI)
- SNI 79900 Turist- och bokningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hedmans Fjällby 56
- Postnummer & ort
- 83795 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Igloo Experience ABReg 2012-08-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▼ 14,5 %Årets resultat
43 tkr
▲ 488,7 %Tillgångar
428 tkr
▼ 11,4 %Eget kapital
295 tkr
▲ 17,1 %Soliditet
68,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
5 tkr
▼ 32,4 %Totala skulder
133 tkr
▼ 42,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 260 464 | 1 474 545 | 1 421 120 | 1 895 462 | 1 696 168 |
| Övriga externa kostnader | 455 928 | 543 443 | 529 416 | - | - |
| Personalkostnader | 361 560 | 586 718 | 554 963 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 63 966 | 15 673 | −1 936 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 54 640 | 7 769 | −9 903 | −91 | 16 597 |
| Resultat före skatt | 54 640 | 7 769 | −9 903 | - | - |
| Årets resultat | 43 156 | 7 331 | −9 903 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 378 355 | 403 684 | 462 562 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 50 066 | 79 841 | 39 556 | - | - |
| Kassa & bank | 4 673 | 6 916 | 18 675 | - | - |
| Summa tillgångar | 428 421 | 483 525 | 502 118 | - | - |
| Eget kapital | 294 927 | 251 771 | 244 440 | - | - |
| Långfristiga skulder | 12 196 | 161 928 | 125 885 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 121 298 | 69 826 | 131 793 | - | - |
| Soliditet (%) | 68,8 % | 52,1 % | 48,7 % | 48,5 % | 56,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 14,5 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 43 tkr, en nettomarginal på 3,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 68,8 % vid årets slut, upp från 48,5 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,41).
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−7,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
14,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB