Aktivt företag
Impact of Sweden AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av träningsredskap, event och resor samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 47634 Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tallbackegatan 20
- Postnummer & ort
- 44144 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Impact of Sweden ABReg 2020-07-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
100 tkr
▲ 4,6 %Årets resultat
-49 tkr
▼ 670,3 %Tillgångar
144 tkr
▲ 31,8 %Eget kapital
128 tkr
▲ 66,6 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
36 tkr
▲ 29,8 %Totala skulder
16 tkr
▼ 21,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 99 736 | 95 359 | 107 200 | 88 196 | 184 236 |
| Övriga externa kostnader | 112 020 | 30 386 | 34 323 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −61 309 | 14 422 | 35 260 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −61 175 | 14 398 | 35 250 | −13 948 | 17 820 |
| Resultat före skatt | −48 875 | 10 798 | 26 550 | - | - |
| Årets resultat | −48 875 | 8 570 | 21 699 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 143 610 | 108 994 | 130 228 | - | - |
| Kassa & bank | 36 071 | 27 786 | 73 413 | - | - |
| Summa tillgångar | 143 610 | 108 994 | 130 228 | - | - |
| Eget kapital | 127 859 | 76 733 | 68 163 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 15 751 | 19 961 | 53 365 | - | - |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 79,4 % | 57,6 % | 77,9 % | 72,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 49 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut, upp från 77,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−14,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−38,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB