IMR Institutet för Människor i Rörelse AB
Översikt
Bolaget ska erbjuda fysiska och elektroniska tjänster inom hälsa, friskvård, rehabilitering, konsulttjänster inom hälsa, friskvård, idrott- och prestationsträning samt motionsverksamhet. Erbjuda tester, föreläsningar, utbildning och träningsresor. Bedriva utbildning inom hälsa och idrottslig verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 16391
- C/o
- C/o CONVENDUM/ IMR AB
- Postnummer & ort
- 10327 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- IMR Institutet för Människor i Rörelse ABReg 2018-03-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 731 146 | 6 969 670 | 4 501 520 | 2 308 910 | 2 358 808 |
| Övriga externa kostnader | 4 745 903 | 7 046 297 | 7 599 977 | - | - |
| Personalkostnader | 11 870 631 | 12 679 374 | 9 521 416 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −10 531 969 | −13 515 287 | −12 944 617 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −10 489 028 | −13 509 873 | −12 944 790 | −9 927 520 | −7 209 244 |
| Resultat före skatt | −10 489 028 | −13 509 873 | −12 944 790 | - | - |
| Årets resultat | −10 489 028 | −13 509 873 | −12 944 790 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 7 532 462 | 7 447 436 | 7 926 512 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 311 784 | 6 157 249 | 10 556 466 | - | - |
| Kassa & bank | - | 4 775 388 | 8 845 219 | - | - |
| Summa tillgångar | 9 844 246 | 13 604 685 | 18 482 978 | 9 168 141 | 11 127 806 |
| Eget kapital | 4 446 851 | 8 320 487 | 13 868 048 | - | - |
| Långfristiga skulder | 275 586 | 135 945 | 135 945 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 121 809 | 5 148 253 | 4 478 985 | - | - |
| Soliditet (%) | 45,2 % | 61,2 % | 75,0 % | 63,4 % | 35,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 3,4 % jämfört med 2023, till 6,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 10,5 mkr, en nettomarginal på −155,8 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 45,2 % vid årets slut, ned från 63,4 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,45).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför IMR Institutet för Människor i Rörelse AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB