Inargus AB
Översikt
Bolaget skall bedriva innovations-, utvecklings- och inkubatorverksamhet, med tillhörande bemanning och samhällsvetenskaplig forskning. Därtill skall bolaget bedriva konsultverksamhet avseende strategi, verksamhet och organisationsutveckling. Bolaget skall också köpa och sälja fast och lös egendom, företrädesvis värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 augusti 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 72200 Samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12241 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Inargus ABReg 2017-08-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 192 001 | 87 000 | 310 000 | 300 000 | 568 000 |
| Övriga externa kostnader | 12 042 | 10 067 | 16 044 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 179 959 | 76 933 | 291 556 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 178 392 | 75 606 | 291 885 | 283 000 | 211 000 |
| Resultat före skatt | 178 392 | 75 606 | 291 885 | - | - |
| Årets resultat | 140 927 | 59 606 | 231 707 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 341 912 | 245 912 | 107 900 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 177 917 | 189 993 | 415 751 | - | - |
| Kassa & bank | 177 917 | 160 513 | 28 251 | - | - |
| Summa tillgångar | 519 829 | 435 905 | 523 651 | - | - |
| Eget kapital | 407 987 | 327 060 | 317 454 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 111 842 | 108 845 | 206 197 | - | - |
| Soliditet (%) | 78,5 % | 75,0 % | 60,6 % | 60,0 % | 53,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 141 tkr, en nettomarginal på 73,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 78,5 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB