Aktivt företag
IPnY AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Rådgivning avseende immateriella rättigheter.
- Registrerat
- 18 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69102 Juridiska byråers verksamhet m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Birger Jarlsgatan 99A
- Postnummer & ort
- 11356 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- IPnY ABReg 2021-05-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,3 mkr
▲ 13,2 %Årets resultat
376 tkr
▲ 9,1 %Tillgångar
1,9 mkr
▼ 1,3 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 58,0 %Soliditet
67,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
506 tkr
▼ 39,4 %Totala skulder
537 tkr
▼ 42,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 347 848 | 4 723 762 | 4 065 562 | 1 540 739 |
| Övriga externa kostnader | 845 033 | 651 526 | 831 925 | 368 275 |
| Personalkostnader | 950 264 | 589 735 | 749 510 | 103 035 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 514 587 | 605 523 | 343 442 | 164 993 |
| Resultat e. fin. poster | 514 082 | 605 393 | 343 083 | 164 993 |
| Resultat före skatt | 514 082 | 445 393 | 248 083 | 119 993 |
| Årets resultat | 375 580 | 344 260 | 188 127 | 89 942 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 859 414 | 1 883 341 | 1 244 439 | 945 469 |
| Kassa & bank | 506 079 | 835 437 | 338 765 | 411 833 |
| Summa tillgångar | 1 859 414 | 1 883 341 | 1 244 439 | 945 469 |
| Eget kapital | 1 022 909 | 647 329 | 303 069 | 114 942 |
| Långfristiga skulder | 193 500 | 700 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 343 005 | 236 012 | 801 370 | 785 527 |
| Soliditet (%) | 67,8 % | 47,0 % | 33,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,1 mkr (2022) till 5,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 376 tkr, en nettomarginal på 7,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 67,8 % vid årets slut, upp från 16,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, juridiska byråers verksamhet m.m. (SNI 69102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+14,7 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
36,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB