Aktivt företag
J Blixt Konsult AB
Översikt
Bolagets verksamhet är att erbjuda konsulttjänster såsom arbetsledning, projektledning och projektering inom bygg och installationsbranschen.
- Registrerat
- 26 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95320 Reparation och underhåll av motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12244 ENSKEDE
- Registrerat namn
- J Blixt Konsult ABReg 2021-09-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
134 tkr
▼ 3,3 %Årets resultat
-12 tkr
▲ 54,7 %Tillgångar
26 tkr
▼ 7,8 %Eget kapital
5 tkr
▼ 72,1 %Soliditet
17,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
6 tkr
▼ 18,7 %Totala skulder
22 tkr
▲ 79,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 133 820 | 138 319 | 93 431 | 924 000 | 135 000 |
| Övriga externa kostnader | 57 710 | 50 230 | 106 870 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 1 200 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −11 908 | −25 853 | −76 676 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −11 825 | −26 096 | −77 886 | 116 000 | 4 000 |
| Resultat före skatt | −11 825 | −26 096 | −77 886 | - | - |
| Årets resultat | −11 825 | −26 096 | −77 886 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 26 250 | 28 469 | 84 216 | - | - |
| Kassa & bank | 5 750 | 7 076 | 1 498 | - | - |
| Summa tillgångar | 26 250 | 28 469 | 84 216 | - | - |
| Eget kapital | 4 565 | 16 390 | 42 563 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 21 685 | 12 079 | 41 653 | - | - |
| Soliditet (%) | 17,4 % | 57,6 % | 50,5 % | 80,8 % | 26,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,3 % jämfört med 2024, till 134 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 12 tkr, en nettomarginal på −8,8 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 17,4 % vid årets slut, ned från 80,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−8,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−47,5 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB