Aktivt företag
J Ekdahls TV & Data Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Bolaget skall bedriva handel och service med radio- och TV- apparater, datorer, dataprogram och övrig hemelektronik samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 september 1945
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95102 Reparation av kommunikationsutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Köpmansgatan 4
- C/o
- Ekdahls Data AB
- Postnummer & ort
- 57132 NÄSSJÖ
- Registrerat namn
- J Ekdahls TV & Data AktiebolagReg 1996-09-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,3 mkr
▼ 0,8 %Årets resultat
2 tkr
▲ 106,1 %Tillgångar
944 tkr
▼ 0,2 %Eget kapital
657 tkr
▲ 0,3 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
165 tkr
▲ 44,2 %Totala skulder
283 tkr
▼ 1,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 265 735 | 2 283 446 | 2 005 344 | 2 216 823 | 2 035 356 |
| Övriga externa kostnader | 264 339 | 401 216 | 309 683 | 281 545 | 315 597 |
| Personalkostnader | 932 910 | 944 310 | 779 264 | 955 676 | 863 548 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 155 | −21 726 | 94 082 | 377 368 | 327 943 |
| Resultat e. fin. poster | 2 001 | −31 702 | 81 243 | 360 500 | 306 186 |
| Resultat före skatt | 2 001 | −32 560 | 78 037 | 360 500 | 306 186 |
| Årets resultat | 2 001 | −32 560 | 61 877 | 286 027 | 271 033 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 75 778 | 66 076 | 70 366 | 79 171 | 88 383 |
| Omsättningstillgångar | 867 964 | 879 866 | 929 864 | 1 123 880 | 961 466 |
| Kassa & bank | 164 629 | 114 170 | 203 356 | 528 212 | 440 528 |
| Summa tillgångar | 943 742 | 945 942 | 1 000 230 | 1 203 051 | 1 049 849 |
| Eget kapital | 656 623 | 654 622 | 687 183 | 725 306 | 439 279 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 83 350 | 183 346 | 283 342 |
| Kortfristiga skulder | 283 055 | 287 256 | 226 491 | 294 399 | 327 228 |
| Soliditet (%) | - | 70,0 % | 69,0 % | 60,0 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 2,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation av kommunikationsutrustning (SNI 95102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nässjö
Andra registrerade bolag med säte i Nässjö.
- 2Grow Accounting Småland ABAB
- 5Q Consulting ABAB
- 8bit Asset Management ABAB
- A.Hultmans Entreprenad ABAB
- aagaard group AktiebolagAB
- AAOL ABAB
- ÅB Holding Höglandet ABAB
- AB Ljudvåg i RoslagenAB