Aktivt företag

J Ställage & Montage AB

AB Org.nr 5593151144
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Bolaget ska bedriva bygg,- ställage- och lagerinredningsarbete, kapitalförvaltning samt all därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
29 april 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 25110 Tillverkning av metallstommar och delar därav
Bransch (SNI)
SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Ingvarsvägen 43
C/o
c/o J Lindberg
Postnummer & ort
64532 STRÄNGNÄS
Registrerat namn
J Ställage & Montage ABReg 2021-06-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
5,9 mkr
▲ 33,5 %
Årets resultat
1,2 mkr
▲ 14,7 %
Tillgångar
3,1 mkr
▲ 45,2 %
Eget kapital
1,8 mkr
▲ 37,0 %
Soliditet
63,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 63,6 %
Totala skulder
1,1 mkr
▲ 82,4 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 922 304 4 437 427 2 571 000 2 346 000
Övriga externa kostnader 763 415 487 524 - -
Personalkostnader 2 427 383 1 705 539 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 1 481 285 1 292 774 - -
Resultat e. fin. poster 1 480 939 1 291 284 977 000 807 000
Resultat före skatt 1 480 939 1 291 284 - -
Årets resultat 1 174 407 1 023 664 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 66 857 95 329 - -
Omsättningstillgångar 2 990 803 2 011 203 - -
Kassa & bank 2 204 039 1 347 116 - -
Summa tillgångar 3 057 660 2 106 532 - -
Eget kapital 1 758 196 1 283 790 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 1 055 187 578 465 - -
Soliditet (%) 63,8 % 70,2 % 73,0 % 66,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,6 mkr (2023) till 5,9 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 19,8 %.
  • Soliditeten var 63,8 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av metallstommar och delar därav (SNI 25110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+33,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+51,8 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
66,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför J Ställage & Montage AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-14

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-01-19 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Strängnäs

Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.

Alla företag i Strängnäs →