← Alla branscher · SNI 25110
Största bolagen inom Tillverkning av metallstommar och delar därav
De 100 största bolagen med huvudbransch tillverkning av metallstommar och delar därav, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
194
Sammanlagd omsättning
3,6 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | RANAVERKEN ABBokslut 2025 | 344,6 mkr | +6,8 % | 102 |
| 2 | Trestads Laser AktiebolagBokslut 2025 | 290,0 mkr | +7,8 % | 98 |
| 3 | CW Lundberg Industri ABBokslut 2025 | 202,8 mkr | −9,5 % | - |
| 4 | Jaco Fabriks AktiebolagBokslut 2024 | 177,1 mkr | +9,0 % | 69 |
| 5 | Bendiro Profile Tech ABBokslut 2024 | 175,4 mkr | −42,2 % | 59 |
| 6 | Aktiebolaget Västanfors IndustrierBokslut 2025 | 161,3 mkr | +16,6 % | 39 |
| 7 | Svensk Fasad & Jalusi ABBokslut 2024 | 123,8 mkr | - | 35 |
| 8 | A Lundgren Smide ABBokslut 2024 | 109,0 mkr | −27,7 % | 36 |
| 9 | Andersérs Mek Verkstad ABBokslut 2025 | 81,5 mkr | +10,8 % | 27 |
| 10 | Karlqvist's Smide ABBokslut 2024 | 80,1 mkr | −4,9 % | 54 |
| 11 | Byggstål Peter Södergren AktiebolagBokslut 2024 | 77,7 mkr | −18,8 % | 33 |
| 12 | AJKO ArmeringJärnKOnstruktioner ABBokslut 2024 | 73,4 mkr | +4,1 % | 30 |
| 13 | Sonstorps Mekaniska AktiebolagBokslut 2024 | 72,1 mkr | −18,9 % | 24 |
| 14 | AB Vägg & Taksystem i GöteborgBokslut 2025 | 58,3 mkr | −14,7 % | 34 |
| 15 | Odin Target Range Technology ABBokslut 2025 | 54,9 mkr | +351,9 % | 4 |
| 16 | Oppunda Svets & Mekanik ABBokslut 2024 | 54,1 mkr | +20,3 % | 21 |
| 17 | Skellefteå Rostfria AktiebolagBokslut 2025 | 52,9 mkr | +2,3 % | 35 |
| 18 | Bolest ABBokslut 2024 | 51,4 mkr | +28,3 % | 15 |
| 19 | Ergosafe AktiebolagBokslut 2024 | 48,6 mkr | +5,6 % | 23 |
| 20 | AB StålbrödernaBokslut 2024 | 47,9 mkr | +5,3 % | 10 |
| 21 | INAB Mekaniska ABBokslut 2025 | 46,9 mkr | +32,9 % | 25 |
| 22 | JSS Stålteknik ABBokslut 2025 | 46,8 mkr | −29,3 % | 22 |
| 23 | Östen Wikers Plåt AktiebolagBokslut 2024 | 43,9 mkr | +21,5 % | 18 |
| 24 | Hallmek i Lysekil ABBokslut 2024 | 42,4 mkr | +7,4 % | 40 |
| 25 | Göteborgs ventilationstillverkning ABBokslut 2025 | 42,1 mkr | - | 23 |
| 26 | Hisingens Industri & Skeppsservice ABBokslut 2024 | 41,9 mkr | +60,3 % | 10 |
| 27 | Aktiebolaget H Forssells SmidesverkstadBokslut 2025 | 40,0 mkr | −6,6 % | 16 |
| 28 | MINDU Sweden ABBokslut 2025 | 33,9 mkr | +24,2 % | 20 |
| 29 | a - profil AktiebolagBokslut 2025 | 31,4 mkr | −25,2 % | 15 |
| 30 | SWL Stålkonstruktioner ABBokslut 2025 | 30,4 mkr | −12,1 % | 17 |
| 31 | JTM Produkt ABBokslut 2025 | 27,3 mkr | −4,8 % | 11 |
| 32 | Sven Anderssons Mekaniska Verkstad AktiebolagBokslut 2024 | 26,7 mkr | −16,6 % | 20 |
| 33 | E. Wixner & Son Plåtslageri AktiebolagBokslut 2024 | 26,1 mkr | +19,9 % | 14 |
| 34 | Bröderna Eddings Smide AktiebolagBokslut 2025 | 23,5 mkr | +4,1 % | 15 |
| 35 | Bista Stål och Smidesservice ABBokslut 2025 | 22,7 mkr | +226,8 % | 7 |
| 36 | Percus ABBokslut 2025 | 22,5 mkr | +7,5 % | 11 |
| 37 | Limeco i Uddevalla AktiebolagBokslut 2025 | 21,9 mkr | +6,8 % | 13 |
| 38 | Smidesbolaget i Norberg AktiebolagBokslut 2025 | 20,8 mkr | −29,2 % | 16 |
| 39 | Stackenäs Mekaniska ABBokslut 2025 | 20,1 mkr | −20,0 % | 12 |
| 40 | Vinberga Allmekano ABBokslut 2025 | 18,6 mkr | −9,8 % | 9 |
| 41 | Hemdals Bygg ABBokslut 2024 | 18,5 mkr | −5,6 % | 9 |
| 42 | Kristianstads Svets & Montage AktiebolagBokslut 2024 | 17,4 mkr | +12,7 % | 9 |
| 43 | Stängselbolaget Sture Sahlström AktiebolagBokslut 2025 | 16,5 mkr | +23,2 % | 4 |
| 44 | Jonslunds Aluminium AktiebolagBokslut 2024 | 16,5 mkr | −4,4 % | 5 |
| 45 | MedicSolution Nordic AktiebolagBokslut 2024 | 16,4 mkr | −49,3 % | 4 |
| 46 | Aktiebolaget Kalmar RostfriaBokslut 2024 | 14,6 mkr | −12,1 % | 10 |
| 47 | RZ Torshällaverken ABBokslut 2024 | 14,3 mkr | +59,3 % | 6 |
| 48 | L & L Produkter i Gävle AktiebolagBokslut 2024 | 14,2 mkr | −4,2 % | 10 |
| 49 | Vårgårda Svets & Smide AktiebolagBokslut 2024 | 13,7 mkr | −35,8 % | 7 |
| 50 | Celebrimbors Svets ABBokslut 2025 | 13,5 mkr | +6,6 % | 12 |
| 51 | Vulcon VBG ABBokslut 2024 | 13,2 mkr | +41,2 % | 7 |
| 52 | Atom26 ABBokslut 2025 | 13,2 mkr | +1,6 % | 7 |
| 53 | Trapp & Durkteknik Väst ABBokslut 2024 | 12,6 mkr | +34,9 % | 6 |
| 54 | Energi & Bygg i Ådalen ABBokslut 2025 | 12,4 mkr | +8,4 % | 14 |
| 55 | F. Anderssons Svets & Smide AktiebolagBokslut 2024 | 11,9 mkr | −15,9 % | 11 |
| 56 | Proffs Service i Västerås ABBokslut 2025 | 11,6 mkr | −16,3 % | 6 |
| 57 | Expovision Sweden ABBokslut 2024 | 11,5 mkr | +33,8 % | 5 |
| 58 | Österbybruks Plåt & Smide ABBokslut 2024 | 11,2 mkr | +17,7 % | 9 |
| 59 | Westsvensk Industriproduktion ABBokslut 2025 | 10,8 mkr | +11,9 % | 8 |
| 60 | 3L Glas & Bygg ABBokslut 2025 | 10,6 mkr | −3,6 % | 6 |
| 61 | Vilske Trappan ABBokslut 2024 | 10,6 mkr | −43,0 % | 6 |
| 62 | SvetsService i Växjö ABBokslut 2024 | 10,6 mkr | +49,0 % | 5 |
| 63 | Stjernfors Mekaniska Verkstad AktiebolagBokslut 2024 | 10,4 mkr | +15,1 % | 6 |
| 64 | Industri Konsult i Stockholm ABBokslut 2025 | 10,3 mkr | +22,2 % | - |
| 65 | Metrik Produktionsverktyg AktiebolagBokslut 2024 | 9,6 mkr | −17,4 % | 5 |
| 66 | Källreda Plåt- & SmidesaktiebolagBokslut 2024 | 9,5 mkr | +6,6 % | 5 |
| 67 | JSM Johanssons Svets och Mekaniska ABBokslut 2025 | 7,7 mkr | −19,9 % | 3 |
| 68 | Kent Ingvar Persson Service AktiebolagBokslut 2025 | 7,6 mkr | −2,7 % | 5 |
| 69 | Broteknik i Norr ABBokslut 2024 | 7,4 mkr | −32,0 % | 5 |
| 70 | Sven Hedlunds Smidesverkstad AktiebolagBokslut 2025 | 6,9 mkr | +13,3 % | 5 |
| 71 | P. Lindroth Plåt & Ventilation AktiebolagBokslut 2025 | 6,8 mkr | +76,1 % | 6 |
| 72 | Press & Son ABBokslut 2024 | 6,7 mkr | +8,5 % | 6 |
| 73 | Furbergs Mekaniska AktiebolagBokslut 2024 | 6,7 mkr | −2,3 % | 4 |
| 74 | Allsvets Bygg & Smide i Stockholm ABBokslut 2024 | 6,3 mkr | +20,0 % | 3 |
| 75 | Aluminiumgruppen i Stockholm ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | −7,9 % | 4 |
| 76 | J Ställage & Montage ABBokslut 2025 | 5,9 mkr | +33,5 % | 3 |
| 77 | Mora Mekanik ABBokslut 2025 | 5,8 mkr | +16,7 % | 4 |
| 78 | Pajala Welders ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | - | 5 |
| 79 | Borlänge Industriteknik ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | +3,7 % | 4 |
| 80 | Deje Stål ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | +6,9 % | 3 |
| 81 | Swesmed ABBokslut 2024 | 5,1 mkr | +29,7 % | 3 |
| 82 | Torsåkers Svets & Plåt AktiebolagBokslut 2024 | 5,1 mkr | −5,9 % | 8 |
| 83 | H.Fahlström Bygg & Smide ABBokslut 2024 | 5,1 mkr | −18,7 % | 2 |
| 84 | Metallt ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | +188,0 % | 3 |
| 85 | P O Svetsservice Svets & Smide ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | +11,4 % | 3 |
| 86 | Hulema AktiebolagBokslut 2025 | 4,9 mkr | −4,1 % | 4 |
| 87 | Tjustorps Svets & Smide ABBokslut 2025 | 4,7 mkr | +16,1 % | 4 |
| 88 | Inweld ABBokslut 2025 | 4,7 mkr | - | 4 |
| 89 | STÅL 1 ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | +128,8 % | 1 |
| 90 | CVB BYGG OCH MONTAGE ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | +5,6 % | 6 |
| 91 | Callixx Svets & Entreprenad ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | +27,1 % | 3 |
| 92 | Askar Smide ABBokslut 2025 | 4,1 mkr | −77,3 % | 4 |
| 93 | Boxframe ABBokslut 2024 | 4,1 mkr | +42,7 % | 1 |
| 94 | Sörmlandsligan ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | - | - |
| 95 | PS Mekaniska ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | +22,7 % | 2 |
| 96 | Smide & Industrimontage i Norr ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | +18,7 % | 3 |
| 97 | Smidesprojekt i Skövde ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | −15,0 % | 2 |
| 98 | Berco Hiss i Stockholm ABBokslut 2024 | 3,5 mkr | +56,9 % | 1 |
| 99 | Renman Simon Montage ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +72,9 % | 1 |
| 100 | Modeco AktiebolagBokslut 2025 | 3,4 mkr | −9,2 % | 2 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.