Aktivt företag
Jansson Isolering & Plåt AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-14
Bolaget skall bedriva isolering och plåtarbeten både mot företag och privat, ekonomisk konsulting samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 juli 1995
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43230 Installation av isolering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gransusliden 1
- Postnummer & ort
- 65639 KARLSTAD
- Registrerat namn
- Jansson Isolering & Plåt ABReg 2021-02-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,5 mkr
▼ 29,2 %Årets resultat
92 tkr
▲ 149,9 %Tillgångar
768 tkr
▼ 40,4 %Eget kapital
196 tkr
▲ 89,0 %Soliditet
26,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
421 tkr
▲ 256,4 %Totala skulder
572 tkr
▼ 51,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 475 162 | 4 909 607 | 2 352 003 | 2 020 716 | 210 161 |
| Övriga externa kostnader | 313 048 | 360 379 | 186 307 | 258 340 | - |
| Personalkostnader | 1 826 285 | 2 093 545 | 1 753 641 | 1 531 135 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 138 880 | −284 046 | 194 971 | 215 554 | - |
| Resultat e. fin. poster | 92 473 | −284 107 | 196 375 | 215 764 | −21 443 |
| Resultat före skatt | 92 473 | −185 166 | 151 375 | 161 823 | - |
| Årets resultat | 92 473 | −185 166 | 120 136 | 128 489 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 56 210 | 70 535 | 80 000 | 4 471 | - |
| Omsättningstillgångar | 712 124 | 1 217 839 | 733 105 | 427 004 | - |
| Kassa & bank | 421 020 | 118 126 | 302 623 | 327 134 | - |
| Summa tillgångar | 768 334 | 1 288 374 | 813 105 | 431 475 | - |
| Eget kapital | 196 388 | 103 916 | 289 082 | 168 946 | - |
| Långfristiga skulder | 68 000 | 108 000 | 72 000 | 36 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 503 946 | 1 076 458 | 353 082 | 172 588 | - |
| Soliditet (%) | 26,0 % | 8,0 % | 45,0 % | 49,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 29,2 % jämfört med 2023, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 92 tkr, en nettomarginal på 2,7 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 26,0 % vid årets slut, ned från 49,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, installation av isolering (SNI 43230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−29,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+101,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
47,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-20
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Karlstad
Andra registrerade bolag med säte i Karlstad.
- & Stenberg kommunikation ABAB
- 10:e ABAB
- 1209 ABAB
- 1234 Shopping ABAB
- 1st Modern ABAB
- 2 Bernhardsson ABAB
- 2c8 Business Solutions ABAB
- 2M Ventilation ABAB