Aktivt företag
Joakim Lennartsson Holding AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med verkstadsmaskiner samt svetsning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vistorpsvägen 14
- Postnummer & ort
- 26971 FÖRSLÖV
- Registrerat namn
- Joakim Lennartsson Holding ABReg 2016-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
-13 tkr
▼ 100,6 %Tillgångar
2,3 mkr
▼ 10,2 %Eget kapital
2,1 mkr
▼ 12,8 %Soliditet
92,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,7 mkr
▲ 17,5 %Totala skulder
181 tkr
▲ 38,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 12 990 | 990 | 990 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −12 990 | −990 | −990 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −12 990 | 2 136 278 | 149 010 | 99 000 | 0 |
| Resultat före skatt | −12 990 | 2 136 278 | 149 010 | - | - |
| Årets resultat | −12 990 | 2 136 278 | 149 010 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 110 000 | 110 000 | 275 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 205 536 | 2 468 526 | 247 248 | - | - |
| Kassa & bank | 1 705 536 | 1 452 026 | 30 748 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 315 536 | 2 578 526 | 522 248 | - | - |
| Eget kapital | 2 134 108 | 2 447 098 | 510 820 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 181 428 | 131 428 | 11 428 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,2 % | 94,9 % | 97,8 % | 97,9 % | 82,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 13 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,2 % vid årets slut, ned från 97,9 % (2022).
Avkastning på eget kapital
−0,6 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Förslöv
Andra registrerade bolag med säte i Förslöv.
- A & S Litore ABAB
- A-Plåt i Förslöv ABAB
- Advokataktiebolaget WergensAB
- AEJ Fastighets ABAB
- AGESEE ABAB
- Åkagårdsvägen Invest ABAB
- Albinsson Medicinkonsult ABAB
- AnCaSo Consulting ABAB