Aktivt företag
Jonathan Productions AB
Översikt
Filma, producera och skapa TV produktioner, film reklam och musik samt liknande verksamheter inom mediaproduktion.
- Registrerat
- 4 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skönviksvägen 224
- Postnummer & ort
- 12264 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Jonathan Productions ABReg 2019-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
709 tkr
▲ 1,1 %Årets resultat
33 tkr
▼ 71,5 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 6,8 %Eget kapital
591 tkr
▲ 5,9 %Soliditet
74,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
676 tkr
▲ 14,1 %Totala skulder
214 tkr
▲ 44,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 709 415 | 702 000 | 735 000 | 898 000 | 929 182 |
| Övriga externa kostnader | 50 635 | 70 219 | - | - | 71 627 |
| Personalkostnader | 647 019 | 482 693 | - | - | 535 427 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 692 | 138 019 | - | - | 394 796 |
| Resultat e. fin. poster | 9 405 | 147 325 | 11 000 | 195 000 | 394 774 |
| Resultat före skatt | 43 405 | 147 325 | - | - | 296 774 |
| Årets resultat | 32 897 | 115 482 | - | - | 233 154 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 189 549 | 170 618 | - | - | 50 000 |
| Omsättningstillgångar | 828 104 | 781 844 | - | - | 1 006 369 |
| Kassa & bank | 676 146 | 592 458 | - | - | 698 523 |
| Summa tillgångar | 1 017 653 | 952 462 | - | - | 1 056 369 |
| Eget kapital | 591 424 | 558 528 | - | - | 519 003 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 214 228 | 147 934 | - | - | 340 366 |
| Soliditet (%) | 74,7 % | 79,1 % | 72,7 % | 71,4 % | 63,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 1,1 % jämfört med 2024, till 709 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 33 tkr, en nettomarginal på 4,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 74,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
709 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB