Aktivt företag
Kabox Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper. Låta uppföra och sälja eller hyra ut bostadshus och andra byggnader.
- Registrerat
- 27 juni 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46712 Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Axel Oxenstiernsgatan 18
- Postnummer & ort
- 72478 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Svea Truckcenter ABReg 2025-06-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,4 mkr
▲ 12005016,7 %Årets resultat
196 tkr
▲ 660,4 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 3021,6 %Eget kapital
233 tkr
▲ 525,2 %Soliditet
23,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
244 tkr
▲ 594119,5 %Totala skulder
946 tkr
▲ 34838,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 440 614 | 12 | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 55 728 | 0 | 1 788 | 2 065 | 7 154 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 317 405 | 12 | 8 212 | −2 065 | 282 846 |
| Resultat e. fin. poster | 317 046 | −34 988 | 7 814 | −2 065 | 282 846 |
| Resultat före skatt | 247 046 | −34 988 | 12 114 | 2 935 | 21 846 |
| Årets resultat | 196 081 | −34 988 | 9 537 | 2 935 | 18 348 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 100 000 | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 249 904 | 40 041 | 135 735 | 227 651 | 167 896 |
| Kassa & bank | 243 630 | 41 | 3 141 | 956 | 489 |
| Summa tillgångar | 1 249 904 | 40 041 | 235 735 | 227 651 | 167 896 |
| Eget kapital | 233 413 | 37 332 | 72 320 | 62 783 | 59 848 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 946 491 | 2 709 | 163 415 | 164 868 | 108 048 |
| Soliditet (%) | 23,0 % | 93,0 % | 31,0 % | 28,0 % | 36,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en vinst på 196 tkr, en nettomarginal på 13,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 23,0 % vid årets slut, ned från 28,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon (SNI 46712). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,6 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
84,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-12-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB