Aktivt företag
Kano Bygg & Akustik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg och akustik och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 maj 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43230 Installation av isolering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Libro ringväg 34 b
- Postnummer & ort
- 75228 UPPSALA
- Registrerat namn
- Kano Bygg & Akustik ABReg 2014-05-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,9 mkr
▲ 10,7 %Årets resultat
208 tkr
▲ 6,1 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 12,2 %Eget kapital
497 tkr
▲ 72,0 %Soliditet
35,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
22 tkr
▲ 0,3 %Totala skulder
893 tkr
▼ 5,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 859 197 | 7 102 457 | 5 344 000 | 5 097 000 |
| Övriga externa kostnader | 765 416 | 715 816 | - | - |
| Personalkostnader | 2 969 513 | 3 073 772 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 216 871 | 216 846 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 207 878 | 195 900 | 4 000 | −489 000 |
| Resultat före skatt | 207 878 | 195 900 | - | - |
| Årets resultat | 207 878 | 195 900 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 389 910 | 1 238 273 | - | - |
| Kassa & bank | 22 326 | 22 259 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 389 910 | 1 238 273 | - | - |
| Eget kapital | 496 773 | 288 895 | - | - |
| Långfristiga skulder | 125 821 | 246 363 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 767 316 | 703 015 | - | - |
| Soliditet (%) | 35,7 % | 23,3 % | 7,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 5,1 mkr (2022) till 7,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 208 tkr, en nettomarginal på 2,6 %.
- Soliditeten var 35,7 % vid årets slut, upp från 16,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, installation av isolering (SNI 43230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
41,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB