Aktivt företag
Klasströjor Norden AB
Översikt
Försäljning av profilkläder och skolkläder samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 juli 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 18122 Tryckning av böcker och övriga trycksaker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Utkiksvägen 6B
- C/o
- c/o Rikard Moensjö
- Postnummer & ort
- 50670 FRUFÄLLAN
- Registrerat namn
- Klasströjor Norden ABReg 2018-07-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
895 tkr
▼ 12,0 %Årets resultat
2 tkr
▲ 1982,2 %Tillgångar
118 tkr
▼ 6,0 %Eget kapital
56 tkr
▼ 13,2 %Soliditet
47,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
118 tkr
▲ 123,3 %Totala skulder
62 tkr
▲ 1,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 894 645 | 1 016 131 | 2 182 238 | 2 935 058 | 2 773 846 |
| Övriga externa kostnader | 178 417 | 147 002 | 508 353 | 1 018 052 | 638 909 |
| Personalkostnader | 73 941 | 114 277 | 114 461 | 81 744 | 242 688 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 42 641 | 517 | 8 223 | −16 937 | 146 353 |
| Resultat e. fin. poster | 42 486 | 178 | 8 062 | −17 690 | 145 800 |
| Resultat före skatt | 2 486 | 178 | 3 062 | 4 110 | 6 000 |
| Årets resultat | 1 520 | 73 | 2 418 | 2 814 | 4 639 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | 35 102 | 48 517 |
| Omsättningstillgångar | 118 023 | 125 526 | 327 448 | 596 378 | 547 240 |
| Kassa & bank | 117 806 | 52 753 | 135 719 | 294 855 | 250 751 |
| Summa tillgångar | 118 023 | 125 526 | 327 448 | 631 480 | 595 757 |
| Eget kapital | 55 524 | 64 004 | 63 931 | 61 513 | 58 699 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 62 499 | 61 522 | 263 517 | 569 967 | 505 258 |
| Soliditet (%) | 47,0 % | 51,0 % | 19,5 % | 9,7 % | 14,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,9 mkr (2021) till 895 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 2 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 47,0 % vid årets slut, upp från 9,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, tryckning av böcker och övriga trycksaker (SNI 18122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−24,6 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Frufällan
Andra registrerade bolag med säte i Frufällan.
- AC Intressenter ABAB
- AC Ljungcrantz ABAB
- Alder Ness ABAB
- ALFF design ABAB
- ANCA Real Estate ABAB
- ANCA Real Estate Holding ABAB
- Anders Heland Investment & konsult ABAB
- Anki Bengtsson ABAB