Aktivt företag

Klutmark Svets och Industrirör Nord AB

AB Org.nr 5593464422
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva svetsning, montering och mekanisk service.

Registrerat
16 november 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 25110 Tillverkning av metallstommar och delar därav
Bransch (SNI)
SNI 25530 Metallegoarbeten
Bransch (SNI)
SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
Bransch (SNI)
SNI 42210 Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Klutmark 315
Postnummer & ort
93197 SKELLEFTEÅ
Registrerat namn
Klutmark Svets och Industrirör Nord ABReg 2021-11-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,6 mkr
▲ 15,9 %
Årets resultat
249 tkr
▲ 24,7 %
Tillgångar
2,2 mkr
▲ 20,7 %
Eget kapital
720 tkr
▲ 53,0 %
Soliditet
41,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 36,5 %
Totala skulder
1,2 mkr
▲ 4,6 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 595 542 1 376 582 1 301 807 1 279 679
Övriga externa kostnader 112 810 131 152 133 222 -
Personalkostnader 948 438 878 845 869 762 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 421 551 328 194 206 538 -
Resultat e. fin. poster 395 355 340 300 211 664 205 157
Resultat före skatt 316 005 253 620 157 565 -
Årets resultat 249 461 200 052 124 132 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 396 750 502 550 0 -
Omsättningstillgångar 1 836 933 1 348 004 1 272 469 -
Kassa & bank 1 538 943 1 127 592 1 054 829 -
Summa tillgångar 2 233 683 1 850 554 1 272 469 -
Eget kapital 720 153 470 692 270 639 -
Långfristiga skulder 229 136 430 644 0 -
Kortfristiga skulder 1 012 565 756 739 896 031 -
Soliditet (%) 41,9 % 33,7 % 27,9 % 16,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,3 mkr (2023) till 1,6 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 249 tkr, en nettomarginal på 15,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 41,9 % vid årets slut, upp från 16,2 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 27 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av metallstommar och delar därav (SNI 25110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,7 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Klutmark Svets och Industrirör Nord AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Skellefteå

Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.

Alla företag i Skellefteå →