Aktivt företag
Komplett Isolering Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget skall bedriva verksamhet inom isolering och bygg samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 februari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43230 Installation av isolering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rörvägen 62
- Postnummer & ort
- 13650 JORDBRO
- Registrerat namn
- Komplett Isolering Sverige ABReg 2023-03-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,1 mkr
▲ 63,8 %Årets resultat
589 tkr
▼ 11,0 %Tillgångar
3,3 mkr
▼ 1,8 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 64,6 %Soliditet
61,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 68,8 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 45,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 103 096 | 4 945 832 | 1 500 880 | - |
| Övriga externa kostnader | 1 767 087 | 886 630 | 380 893 | - |
| Personalkostnader | 1 060 784 | 203 410 | 14 725 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 134 351 | 1 132 093 | 380 411 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 1 060 565 | 1 133 353 | 380 380 | 0 |
| Resultat före skatt | 769 053 | 841 637 | 284 197 | 0 |
| Årets resultat | 588 900 | 661 359 | 224 756 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 275 167 | 1 603 768 | 624 172 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 019 771 | 1 750 325 | 779 150 | - |
| Kassa & bank | 1 068 161 | 632 706 | 322 749 | - |
| Summa tillgångar | 3 294 938 | 3 354 093 | 1 403 322 | - |
| Eget kapital | 1 500 015 | 911 115 | 249 756 | - |
| Långfristiga skulder | 343 980 | 290 355 | 773 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 771 532 | 1 764 724 | 284 383 | - |
| Soliditet (%) | 61,9 % | 36,3 % | 23,2 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 63,8 % jämfört med 2024, till 8,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 589 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 61,9 % vid årets slut, upp från 23,2 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, installation av isolering (SNI 43230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+63,8 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jordbro
Andra registrerade bolag med säte i Jordbro.
- 123ink ABAB
- 77 Bygg och Kvalitet ABAB
- 88Gräsbolaget ABAB
- A & H Logistic ABAB
- A och k export och import ABAB
- A.N.L. Kolstället ABAB
- A&S Snickeriet ABAB
- AA Party Grossist ABAB