Aktivt företag
Korallen Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall utföra tvätt och färgning av konfektions- och textilvaror. Bolaget skall även bedriva lagerhållning distribution, orderhantering och fakturering för kunders räkning inom konfektionsvaror.
- Registrerat
- 26 juni 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52100 Magasinering och varulagring
- Bransch (SNI)
- SNI 13300 Blekning, färgning och annan textilberedning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ålandsgatan 10
- Postnummer & ort
- 50441 BORÅS
- Registrerat namn
- Korallen AktiebolagReg 1986-02-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
31,2 mkr
▼ 2,8 %Årets resultat
1,1 mkr
▼ 78,1 %Tillgångar
9,6 mkr
▼ 14,0 %Eget kapital
3,3 mkr
▼ 36,3 %Soliditet
35,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
40
Medelantal
Kassa & bank
2,6 mkr
▼ 47,5 %Totala skulder
6,3 mkr
▲ 5,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 31 223 141 | 32 135 495 | 30 130 000 | 30 740 000 |
| Övriga externa kostnader | 7 022 546 | 8 365 027 | - | - |
| Personalkostnader | 23 387 812 | 21 409 671 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 430 026 | 3 342 205 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 460 907 | 3 431 292 | 2 799 000 | 3 594 000 |
| Resultat före skatt | 1 460 907 | 6 517 292 | - | - |
| Årets resultat | 1 109 989 | 5 079 497 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 443 638 | 422 373 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 134 862 | 10 710 761 | - | - |
| Kassa & bank | 2 580 678 | 4 915 362 | - | - |
| Summa tillgångar | 9 578 500 | 11 133 134 | - | - |
| Eget kapital | 3 309 486 | 5 199 497 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 269 014 | 5 933 637 | - | - |
| Soliditet (%) | 35,0 % | 47,0 % | 41,0 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 2,8 % jämfört med 2024, till 31,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 3,6 %.
- Soliditeten var 35,0 % vid årets slut, ned från 42,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, magasinering och varulagring (SNI 52100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
33,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
781 tkr
40 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB