Aktivt företag
KSEL AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Bolaget ska bedriva elinstallationer, handel med elprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42221 Anläggningsarbeten för el
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grafitvägen 7
- C/o
- KSEL AB
- Postnummer & ort
- 46138 TROLLHÄTTAN
- Registrerat namn
- KSEL ABReg 2021-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
31,0 mkr
▲ 37,7 %Årets resultat
-397 tkr
▲ 4,9 %Tillgångar
8,3 mkr
▲ 34,4 %Eget kapital
174 tkr
▼ 53,0 %Soliditet
2,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
16
Medelantal
Totala skulder
8,1 mkr
▲ 40,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 31 000 253 | 22 515 928 | 29 889 000 | 25 968 508 | 5 387 231 |
| Övriga externa kostnader | 3 492 886 | 3 149 776 | - | 2 698 309 | 976 598 |
| Personalkostnader | 10 237 494 | 11 974 012 | - | 10 256 887 | 2 384 978 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −60 348 | −140 505 | - | 335 127 | 286 621 |
| Resultat e. fin. poster | −396 708 | −417 304 | −129 000 | 203 770 | 261 335 |
| Resultat före skatt | −396 708 | −417 304 | - | 203 770 | 261 335 |
| Årets resultat | −396 708 | −417 304 | - | 137 152 | 199 047 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 486 066 | 1 127 532 | - | 1 824 044 | 2 280 798 |
| Omsättningstillgångar | 6 777 384 | 5 020 094 | - | 5 631 828 | 3 995 494 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 8 263 450 | 6 147 626 | - | 7 455 872 | 6 276 292 |
| Eget kapital | 174 444 | 371 152 | - | 442 424 | 305 272 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | 46 820 | 123 356 |
| Kortfristiga skulder | 8 089 006 | 5 776 474 | - | 6 966 628 | 5 847 664 |
| Soliditet (%) | 2,1 % | 6,0 % | 4,1 % | 6,0 % | 5,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 37,7 % jämfört med 2024, till 31,0 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 397 tkr, en nettomarginal på −1,3 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 2,1 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,84).
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggningsarbeten för el (SNI 42221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+37,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−227,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
16 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Trollhättan
Andra registrerade bolag med säte i Trollhättan.
- 12 Knots Coffee Roasters ABAB
- 2 B granaas ABAB
- 2 Söner Bygg ABAB
- 2-OneNet ABAB
- 2am Club ABAB
- 3stad Persontransporter ABAB
- 4-WIN Engineering ABAB
- 44 MINERALS AktiebolagAB