Aktivt företag
Kungskronan Dental AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Bolaget skall bedriva produktion och försäljning av tandtekniska produkter samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32502 Tillverkning av tandproteser
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Torggatan 6
- Postnummer & ort
- 43430 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- Kungskronan Dental ABReg 2018-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,8 mkr
▼ 13,4 %Årets resultat
22 tkr
▼ 96,4 %Tillgångar
546 tkr
▼ 43,7 %Eget kapital
303 tkr
▼ 61,2 %Soliditet
55,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
276 tkr
▼ 62,8 %Totala skulder
243 tkr
▲ 28,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 763 317 | 3 190 383 | 2 717 926 | 3 129 902 | 2 947 297 |
| Övriga externa kostnader | 301 233 | 302 646 | 506 822 | 555 399 | 432 464 |
| Personalkostnader | 1 962 552 | 1 505 437 | 1 536 170 | 1 575 970 | 1 542 431 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 29 610 | 776 994 | 81 136 | 132 246 | 168 561 |
| Resultat e. fin. poster | 29 565 | 777 127 | 79 768 | 128 940 | 162 407 |
| Resultat före skatt | 29 565 | 777 127 | 79 768 | 128 940 | 162 407 |
| Årets resultat | 22 104 | 615 917 | 62 108 | 99 727 | 127 121 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 46 667 | 64 167 | 81 667 | 53 742 | 150 097 |
| Omsättningstillgångar | 499 725 | 906 867 | 374 467 | 500 397 | 481 878 |
| Kassa & bank | 275 870 | 741 900 | 88 542 | 301 416 | 271 567 |
| Summa tillgångar | 546 392 | 971 034 | 456 134 | 554 139 | 631 975 |
| Eget kapital | 303 441 | 781 337 | 215 420 | 303 311 | 303 584 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | 0 | 23 529 |
| Kortfristiga skulder | 242 951 | 189 697 | 240 714 | 250 828 | 304 862 |
| Soliditet (%) | 55,5 % | 80,5 % | 47,2 % | 54,7 % | 48,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 13,4 % jämfört med 2024, till 2,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 22 tkr, en nettomarginal på 0,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 55,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av tandproteser (SNI 32502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 158:ans Fisk ABAB
- 1JOY Fastigheter ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 3P Functional Kinetics ABAB
- 3R4S Konsult ABAB