Aktivt företag
Laser och massage i Kristinehamn AB
Översikt
Bolaget skall bedriva friskvård, laser- och massagebehandling, försäljning av friskvårdsprodukter samt hästverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 maj 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nordenfeltsgatan 4
- Postnummer & ort
- 68151 KRISTINEHAMN
- Registrerat namn
- Laser och massage i Kristinehamn ABReg 2007-09-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
117 tkr
▼ 32,4 %Årets resultat
4 tkr
▼ 87,2 %Tillgångar
286 tkr
▲ 7,5 %Eget kapital
174 tkr
▲ 2,2 %Soliditet
61,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
178 tkr
▼ 20,7 %Totala skulder
111 tkr
▲ 17,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 117 323 | 173 449 | 218 497 | 241 703 | 313 687 |
| Övriga externa kostnader | 60 256 | 61 617 | 75 911 | - | - |
| Personalkostnader | 44 084 | 77 146 | 153 458 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 999 | 34 686 | −10 872 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 790 | 34 233 | −10 949 | 5 893 | 182 015 |
| Resultat före skatt | 4 790 | 34 233 | −10 949 | - | - |
| Årets resultat | 3 742 | 29 215 | −10 949 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 71 856 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 213 842 | 265 743 | 261 922 | - | - |
| Kassa & bank | 178 047 | 224 662 | 193 433 | - | - |
| Summa tillgångar | 285 698 | 265 743 | 261 922 | - | - |
| Eget kapital | 174 367 | 170 624 | 141 409 | - | - |
| Långfristiga skulder | 7 528 | 767 | 6 027 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 103 803 | 94 352 | 114 486 | - | - |
| Soliditet (%) | 61,0 % | 64,0 % | 54,0 % | 53,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 314 tkr (2021) till 117 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 4 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 61,0 % vid årets slut, upp från 53,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 18 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−32,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−21,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
117 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Laser och massage i Kristinehamn AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristinehamn
Andra registrerade bolag med säte i Kristinehamn.
- 2808 ABAB
- 4Systems ABAB
- A & B FÖRETAGSSERVICE HANDELSBOLAGHB
- A-K Medical ABAB
- A. Lidén Invest ABAB
- A.J. Snickeri HandelsbolagHB
- A&H Garage ABAB
- Å&L Fastigheter ABAB