Aktivt företag
Laserkliniken i Kristianstad AB
Översikt
Bolaget skall bedriva hudvård genom laserteknisk utrustning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 oktober 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Reklamspärr
- Ja, företaget har avböjt reklam
- Gatuadress
- Residensgatan 1
- Postnummer & ort
- 29131 KRISTIANSTAD
- Registrerat namn
- Laserkliniken i Kristianstad ABReg 1999-12-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
480 tkr
▲ 2,1 %Årets resultat
-39 tkr
▲ 69,9 %Tillgångar
311 tkr
▼ 10,1 %Eget kapital
248 tkr
▼ 13,5 %Soliditet
80,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
185 tkr
▼ 7,5 %Totala skulder
63 tkr
▲ 5,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 479 878 | 469 980 | 516 938 | 617 000 | 738 000 |
| Övriga externa kostnader | 251 051 | 248 270 | 247 200 | - | - |
| Personalkostnader | 212 560 | 283 303 | 193 520 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −38 148 | −128 612 | 88 718 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −38 621 | −128 236 | 88 334 | −107 000 | 244 000 |
| Resultat före skatt | −38 621 | −128 236 | 88 334 | - | - |
| Årets resultat | −38 621 | −128 236 | 88 334 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 54 773 | 74 964 | 126 344 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 256 620 | 271 567 | 340 841 | - | - |
| Kassa & bank | 184 565 | 199 500 | 192 129 | - | - |
| Summa tillgångar | 311 393 | 346 531 | 467 185 | - | - |
| Eget kapital | 248 419 | 287 040 | 415 276 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 62 975 | 59 491 | 51 909 | - | - |
| Soliditet (%) | 80,0 % | 83,0 % | 89,0 % | 80,0 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,1 % jämfört med 2024, till 480 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 39 tkr, en nettomarginal på −8,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 80,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−8,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−15,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
480 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristianstad
Andra registrerade bolag med säte i Kristianstad.
- 0 tid ABAB
- 04 Taxi och Transport ABAB
- 1-2U Sverige ABAB
- 100% Rent Vatten Sverige ABAB
- 27 FYRA Invest ABAB
- 2develop i Kristianstad ABAB
- 2F Invest & Konsult ABAB
- 2printit ABAB