Aktivt företag
LB Invest AB
Översikt
Bolaget ska bedriva finansiell rådgivning och tillhandahålla finansiella stödtjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sjötullsgatan 16
- C/o
- c/o Säkra Mitt AB
- Postnummer & ort
- 82450 HUDIKSVALL
- Registrerat namn
- LB Invest ABReg 2020-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
504 tkr
▼ 32,1 %Årets resultat
27 tkr
▲ 80,8 %Tillgångar
473 tkr
▲ 139,3 %Eget kapital
210 tkr
▲ 15,0 %Soliditet
44,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
263 tkr
▲ 1625,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 504 096 | 742 283 | 841 800 | 1 046 928 | 6 061 324 |
| Övriga externa kostnader | 368 148 | 452 315 | 506 879 | 444 777 | 417 820 |
| Personalkostnader | 16 747 | 50 279 | 61 813 | 575 093 | 421 576 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 52 536 | 37 689 | 30 108 | 27 058 | 9 162 |
| Resultat e. fin. poster | 42 897 | 22 327 | 9 589 | 15 832 | 1 984 |
| Resultat före skatt | 42 897 | 22 327 | 9 589 | 15 832 | 1 984 |
| Årets resultat | 27 348 | 15 128 | 4 903 | 5 674 | −2 216 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 293 334 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 179 516 | 197 562 | 332 471 | 283 001 | 757 845 |
| Kassa & bank | 0 | 10 944 | - | - | 0 |
| Summa tillgångar | 472 850 | 197 562 | 332 471 | 283 001 | 757 845 |
| Eget kapital | 209 658 | 182 309 | 167 182 | 162 279 | 556 604 |
| Långfristiga skulder | 144 011 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 119 182 | 15 253 | 165 289 | 120 722 | 201 241 |
| Soliditet (%) | 44,3 % | 92,0 % | 50,0 % | 57,0 % | 73,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 6,1 mkr (2021) till 504 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 27 tkr, en nettomarginal på 5,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,3 % vid årets slut, ned från 57,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−32,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−46,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hudiksvall
Andra registrerade bolag med säte i Hudiksvall.
- 1893 i Hudiksvall ABAB
- 1Thapp Fastigheter ABAB
- 5511 AktiebolagAB
- A Borg Sport & Konsult ABAB
- A C Ställningsmontage AktiebolagAB
- A E Sundin Produkter ABAB
- A Montage i Hudiksvall ABAB
- A Thunman Förvaltning i Hudiksvall ABAB