Aktivt företag
LensNow AB
Översikt
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva försäljning och distribution av kontaktlinser och online handel.
- Registrerat
- 22 december 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47742 Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gustav Larssons Väg 4
- Postnummer & ort
- 18470 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- LensNow ABReg 2018-02-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
5,6 mkr
▼ 28,7 %Årets resultat
128 tkr
▼ 30,0 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 13,2 %Eget kapital
178 tkr
▼ 23,5 %Soliditet
16,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
1,1 mkr
▲ 16,7 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 559 486 | 7 796 537 | 10 859 015 | 12 253 000 | 605 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 853 191 | 2 379 913 | 3 810 661 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 214 106 | 530 313 | −24 025 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 214 106 | 530 066 | −24 209 | −4 715 000 | −695 000 |
| Resultat före skatt | 161 106 | 233 245 | 0 | - | - |
| Årets resultat | 127 924 | 182 652 | 0 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 311 230 | 1 158 687 | 5 825 162 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 311 230 | 1 158 687 | 5 825 162 | - | - |
| Eget kapital | 177 924 | 232 652 | 5 047 625 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 080 306 | 926 035 | 777 537 | - | - |
| Soliditet (%) | 16,8 % | 20,1 % | 86,7 % | 69,0 % | 89,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 12,3 mkr (2019) till 5,6 mkr (2022).
- Årets resultat blev en vinst på 128 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 16,8 % vid årets slut, ned från 69,0 % (2019).
Rörelsemarginal
3,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,7 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
−23,2 % per år
2019 till 2022
Avkastning på eget kapital
71,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-02-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB