Aktivt företag
LeVonne AB
Översikt
Bolaget ska utföra tjänster och försäljning inom bygg och trädgård och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Idévägen 10
- Postnummer & ort
- 31262 MELLBYSTRAND
- Registrerat namn
- LeVonne ABReg 2020-03-21
- Registrerat namn
- Mellby AllfixReg 2022-01-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
5,7 mkr
▲ 59,7 %Årets resultat
104 tkr
▲ 162,1 %Tillgångar
1,7 mkr
▲ 145,7 %Eget kapital
131 tkr
▲ 381,3 %Soliditet
7,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Totala skulder
1,5 mkr
▲ 135,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 744 801 | 3 596 552 | 4 549 894 | 2 798 000 | 1 502 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 063 842 | 860 215 | 812 632 | - | - |
| Personalkostnader | 2 439 146 | 1 397 389 | 1 354 631 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 120 909 | −211 192 | 222 682 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 103 842 | −227 149 | 203 391 | 3 000 | 144 000 |
| Resultat före skatt | 103 842 | −167 149 | 143 391 | - | - |
| Årets resultat | 103 842 | −167 149 | 112 438 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 426 957 | 82 868 | 82 504 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 252 025 | 600 429 | 735 228 | - | - |
| Kassa & bank | - | 0 | 69 674 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 678 982 | 683 297 | 817 732 | - | - |
| Eget kapital | 131 073 | 27 231 | 139 380 | - | - |
| Långfristiga skulder | 37 387 | 227 521 | 10 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 510 522 | 428 545 | 608 352 | - | - |
| Soliditet (%) | 7,8 % | 4,0 % | 22,9 % | 3,7 % | 5,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 59,7 % jämfört med 2025, till 5,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 104 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 7,8 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,83).
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+59,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+39,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
79,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-05-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mellbystrand
Andra registrerade bolag med säte i Mellbystrand.
- 2 BE-Live ABAB
- A. Karlsson Bygg Mellbystrand ABAB
- A&F Hyreshus ABAB
- AB Bengtssons Vind & KraftAB
- AB RCH KonsultAB
- Adam Jönsson Måleri ABAB
- Akpol ABAB
- Aktiebolaget J.A. JolebyAB