Aktivt företag
LOOMA Konsult AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12237 ENSKEDE
- Registrerat namn
- LOOMA Konsult ABReg 2023-02-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 3559,1 %Årets resultat
1,2 mkr
▲ 34493,8 %Tillgångar
2,4 mkr
▲ 6718,0 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 3172,4 %Soliditet
70,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 5769,5 %Totala skulder
597 tkr
▲ 16192,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 455 281 | 67 100 | 143 000 |
| Övriga externa kostnader | 98 724 | 62 904 | - |
| Personalkostnader | 309 935 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 046 622 | 4 196 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 046 599 | 4 387 | 12 000 |
| Resultat före skatt | 1 534 944 | 4 387 | - |
| Årets resultat | 1 218 741 | 3 523 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 366 181 | 34 705 | - |
| Kassa & bank | 2 035 300 | 34 676 | - |
| Summa tillgångar | 2 366 181 | 34 705 | - |
| Eget kapital | 1 257 158 | 38 417 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 597 368 | −3 712 | - |
| Soliditet (%) | 70,0 % | 111,0 % | 43,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 49,6 %.
- Soliditeten var 70,0 % vid årets slut, upp från 43,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
83,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
49,6 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+314,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
96,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB