Aktivt företag

Lunda Vent Aktiebolag

AB Org.nr 5562091826
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall driva tillverkning och montering av ventilationsanläggningar jämte därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
17 mars 1981
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 25110 Tillverkning av metallstommar och delar därav
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lilla Uppåkra 320
Postnummer & ort
24593 STAFFANSTORP
Registrerat namn
Lunda Vent AktiebolagReg 1981-03-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,7 mkr
▼ 24,9 %
Årets resultat
35 tkr
▼ 91,8 %
Tillgångar
2,0 mkr
▼ 5,4 %
Eget kapital
1,9 mkr
▲ 1,9 %
Soliditet
93,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 10,8 %
Totala skulder
145 tkr
▼ 50,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 697 008 3 590 425 2 259 495 1 460 000 3 501 000
Övriga externa kostnader 289 664 294 227 286 381 - -
Personalkostnader 801 338 795 148 791 686 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 38 347 516 744 340 206 - -
Resultat e. fin. poster 44 691 545 964 340 352 274 000 836 000
Resultat före skatt 44 691 545 964 340 352 - -
Årets resultat 35 487 433 771 270 269 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 0 0 - -
Omsättningstillgångar 2 012 414 2 126 804 1 965 391 - -
Kassa & bank 1 841 608 1 661 675 1 342 757 - -
Summa tillgångar 2 012 414 2 126 804 1 965 391 - -
Eget kapital 1 867 498 1 832 011 1 398 241 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 144 916 294 793 567 150 - -
Soliditet (%) 93,0 % 87,0 % 73,0 % 79,0 % 85,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 24,9 % jämfört med 2024, till 2,7 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 35 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 93,0 % vid årets slut, upp från 79,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av metallstommar och delar därav (SNI 25110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−24,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,9 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
2,7 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Lunda Vent Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-02-24 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Staffanstorp

Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.

Alla företag i Staffanstorp →