Aktivt företag
Lundblads Bränsle AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva transportverksamhet, försäljning av bränsle, försäljning av hydraul-, motor-, och industriolja, försäljning av tillbehör till hydraulik, äga och förvalta värdepapper, fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 januari 1981
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47300 Detaljhandel med drivmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 47522 Detaljhandel med järn- och VVS-varor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Malmgatan 4
- Postnummer & ort
- 44139 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Lundblads Bränsle ABReg 2023-11-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
115,3 mkr
▼ 14,6 %Årets resultat
1,5 mkr
▼ 50,2 %Tillgångar
30,3 mkr
▲ 7,0 %Eget kapital
16,6 mkr
▲ 10,1 %Soliditet
71,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
10,9 mkr
▲ 23,1 %Totala skulder
7,7 mkr
▼ 4,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 115 280 615 | 135 005 027 | 140 701 824 | 97 056 239 | 74 672 559 |
| Övriga externa kostnader | 2 035 380 | 1 553 028 | 2 007 738 | 1 209 397 | 1 434 566 |
| Personalkostnader | 3 813 253 | 3 368 450 | 2 982 132 | 2 534 416 | 2 770 889 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 730 758 | 4 464 853 | 5 874 456 | 3 161 127 | 1 796 592 |
| Resultat e. fin. poster | 2 795 886 | 4 504 154 | 5 844 250 | 3 144 697 | 1 763 466 |
| Resultat före skatt | 1 943 333 | 3 865 181 | 4 359 278 | 2 360 884 | 1 612 677 |
| Årets resultat | 1 519 002 | 3 052 071 | 3 456 123 | 1 871 200 | 1 264 615 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 436 681 | 3 733 672 | 3 668 727 | 3 940 794 | 4 299 704 |
| Omsättningstillgångar | 24 906 787 | 24 613 739 | 27 297 966 | 21 503 782 | 15 810 109 |
| Kassa & bank | 10 857 763 | 8 820 048 | 8 614 796 | 5 090 508 | 4 949 485 |
| Summa tillgångar | 30 343 468 | 28 347 411 | 30 966 693 | 25 444 576 | 20 109 813 |
| Eget kapital | 16 631 391 | 15 112 389 | 12 060 319 | 11 404 196 | 9 932 996 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 3 177 198 | 2 129 298 | 2 099 802 |
| Kortfristiga skulder | 7 662 186 | 8 037 684 | 11 170 811 | 8 837 689 | 5 787 435 |
| Soliditet (%) | 71,0 % | 68,0 % | 51,0 % | 54,0 % | 58,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 140,7 mkr (2022) till 115,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 71,0 % vid årets slut, upp från 54,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med drivmedel (SNI 47300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+11,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
9,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
19,2 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 24-sju Herrljunga ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB