Aktivt företag
Lundmarks Städ & Fönsterputs AB
Översikt
Bolaget ska bedriva städ- och rengöringstjänster såsom hemstädning, flyttstädning, kontorsstädning och fönsterputs. Verksamheten innefattar även golvvård, lokalvård och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 28 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 63100 Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sadelvägen 6
- Postnummer & ort
- 13441 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Lundmarks Städ & Fönsterputs ABReg 2026-04-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 14,7 %Årets resultat
-67 tkr
▼ 148,0 %Tillgångar
425 tkr
▲ 8,0 %Eget kapital
138 tkr
▼ 32,5 %Soliditet
32,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
13 tkr
▼ 91,8 %Totala skulder
287 tkr
▲ 52,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 542 292 | 1 345 064 | 1 333 579 | 1 092 000 | 882 000 |
| Övriga externa kostnader | 329 279 | 261 994 | 266 485 | - | - |
| Personalkostnader | 1 275 585 | 1 120 918 | 1 060 202 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −62 565 | −37 835 | −10 721 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −66 566 | −42 037 | −15 282 | −21 000 | 25 000 |
| Resultat före skatt | −66 566 | −26 839 | −7 282 | - | - |
| Årets resultat | −66 566 | −26 839 | −7 282 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 425 370 | 393 743 | 442 234 | - | - |
| Kassa & bank | 13 271 | 161 647 | 169 707 | - | - |
| Summa tillgångar | 425 370 | 393 743 | 442 234 | - | - |
| Eget kapital | 138 222 | 204 788 | 231 627 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 287 148 | 188 955 | 195 409 | - | - |
| Soliditet (%) | 32,0 % | 52,0 % | 55,0 % | 56,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 882 tkr (2021) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 67 tkr, en nettomarginal på −4,3 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 32,0 % vid årets slut, ned från 56,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−48,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
514 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB