Registrerat, ej verksamt
Macoup AB
Översikt
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier i dotter- och intressebolag samt fastigheter, bedriva handel med värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Björklundavägen 3
- Postnummer & ort
- 28133 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Macoup ABReg 2017-10-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
1,8 mkr
▲ 1000,4 %Tillgångar
1,9 mkr
▼ 9,7 %Eget kapital
1,9 mkr
▼ 9,7 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
78 tkr
▼ 11,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 530 | 290 | 3 740 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −10 530 | −290 | −3 740 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 795 710 | 163 190 | 996 260 | 699 000 | 691 000 |
| Resultat före skatt | 1 795 710 | 163 190 | 996 260 | - | - |
| Årets resultat | 1 795 710 | 163 190 | 996 260 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 726 234 | 1 919 994 | 1 856 514 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 177 749 | 188 279 | 1 092 569 | - | - |
| Kassa & bank | 77 749 | 88 279 | 92 569 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 903 983 | 2 108 273 | 2 949 083 | - | - |
| Eget kapital | 1 903 983 | 2 108 273 | 2 945 083 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | - | 0 | 4 000 | - | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 98,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 1,8 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut.
Avkastning på eget kapital
94,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB