Malmsten Solution AB
Översikt
Bolaget ska på den svenska marknaden till industri- och handels- och tjänsteföretag sälja rådgivning och management- tjänster inom områdena affärsutveckling och ledarskap. Bolaget ska också bedriva service och försäljning av däck och tillbehör samt, detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon, samt förvalta fast och lös egendom och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95313 Däckservice
- Bransch (SNI)
- SNI 47820 Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 77400 Leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 9077
- Postnummer & ort
- 40092 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Malmsten Solution ABReg 2020-09-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 71 541 593 | 47 220 025 | 41 689 535 | 8 523 459 | 6 107 919 |
| Övriga externa kostnader | 17 320 356 | 11 909 678 | 8 073 853 | 3 439 242 | 2 058 902 |
| Personalkostnader | 9 841 737 | 8 959 512 | 8 122 267 | 3 210 018 | 2 761 302 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 167 824 | 746 535 | −894 823 | 197 115 | −910 763 |
| Resultat e. fin. poster | 3 488 110 | 274 359 | −1 191 937 | 54 561 | −995 099 |
| Resultat före skatt | 3 488 110 | 274 359 | −1 191 937 | 54 561 | −995 099 |
| Årets resultat | 3 000 572 | 274 359 | −1 191 937 | 54 561 | −995 099 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 866 942 | 6 349 800 | 8 069 253 | 2 710 799 | 2 593 467 |
| Omsättningstillgångar | 10 735 581 | 7 646 774 | 8 802 712 | 6 636 612 | 2 541 791 |
| Kassa & bank | 1 041 835 | 871 529 | 6 930 182 | 3 190 077 | 2 168 146 |
| Summa tillgångar | 17 602 523 | 13 996 574 | 16 871 965 | 9 347 411 | 5 135 258 |
| Eget kapital | 3 537 457 | 536 885 | −937 474 | 254 462 | 199 901 |
| Långfristiga skulder | 8 484 951 | 9 084 214 | 3 262 500 | 1 773 529 | 2 431 618 |
| Kortfristiga skulder | 5 580 115 | 4 375 475 | 14 546 939 | 7 319 419 | 2 503 739 |
| Soliditet (%) | 20,1 % | - | -5,6 % | 2,7 % | 4,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 8,5 mkr (2022) till 71,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,0 mkr, en nettomarginal på 4,2 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 20,1 % vid årets slut, upp från 2,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, däckservice (SNI 95313). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB