Aktivt företag
Månås Mjölk AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva mjölkproduktion, jordbruk med växt- odling samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01410 Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ölme Lämås 1
- Postnummer & ort
- 68194 KRISTINEHAMN
- Registrerat namn
- Månås Mjölk ABReg 2020-07-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
7,2 mkr
▲ 34,5 %Årets resultat
97 tkr
▲ 139,4 %Tillgångar
4,6 mkr
▲ 18,7 %Eget kapital
203 tkr
▲ 91,7 %Soliditet
12,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
889 tkr
▲ 2968,4 %Totala skulder
4,0 mkr
▲ 4,3 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 195 362 | 5 350 502 | 828 883 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 841 149 | 1 422 885 | 145 401 | 1 200 | - |
| Personalkostnader | 676 332 | 691 757 | 89 299 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 580 659 | 48 715 | 23 339 | −1 200 | - |
| Resultat e. fin. poster | 586 903 | 50 490 | 22 675 | −1 200 | −2 000 |
| Resultat före skatt | 116 903 | 50 490 | 22 675 | −1 200 | - |
| Årets resultat | 97 117 | 40 574 | 18 488 | −1 200 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 075 887 | 2 015 988 | 2 152 394 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 564 965 | 1 893 704 | 1 347 467 | 48 800 | - |
| Kassa & bank | 889 031 | 28 974 | 157 297 | 48 800 | - |
| Summa tillgångar | 4 640 852 | 3 909 692 | 3 499 861 | 48 800 | - |
| Eget kapital | 203 079 | 105 962 | 65 388 | 46 900 | - |
| Långfristiga skulder | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 967 773 | 803 730 | 434 473 | 1 900 | - |
| Soliditet (%) | 12,4 % | 2,7 % | 1,9 % | 96,1 % | 96,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 829 tkr (2020) till 7,2 mkr (2022).
- Årets resultat blev en vinst på 97 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 12,4 % vid årets slut, ned från 96,1 % (2019).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
Rörelsemarginal
8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,5 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+194,6 % per år
2020 till 2022
Avkastning på eget kapital
47,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristinehamn
Andra registrerade bolag med säte i Kristinehamn.
- 2808 ABAB
- 4Systems ABAB
- A & B FÖRETAGSSERVICE HANDELSBOLAGHB
- A-K Medical ABAB
- A. Lidén Invest ABAB
- A.J. Snickeri HandelsbolagHB
- A&H Garage ABAB
- Å&L Fastigheter ABAB