Mängd Communications AB
Översikt
Bolaget specialiserar sig på att skapa hållbara och inkluderande kommunikationsstrategier. Bolaget hjälper företag och organisationer att integrera mångfald, värderingar och samhällsansvar i sin kommunikation för att stärka varumärket och nå ut till en bredare publik. Genom att tänka inkluderande, ta hänsyn till värderingar och företagets påverkan på samhället kan man skapa en transparent och hållbar kommunikation. Exempel på tjänster bolaget tillhandahåller är rådgivning, intressekartläggning, workshops i värdegrundsarbete, föreläsning i inkluderande kommunikation och workshop i effektmätning. Bolaget vänder oss till företag i privat, ideell och offentlig sektor.
- Registrerat
- 16 december 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12248 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Mängd Communications ABReg 2025-02-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026| Nyckeltal | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 252 920 | 173 380 |
| Övriga externa kostnader | 94 996 | 37 369 |
| Personalkostnader | 24 816 | 9 778 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 122 607 | 126 233 |
| Resultat e. fin. poster | 122 603 | 126 233 |
| Resultat före skatt | 122 603 | 126 233 |
| Årets resultat | 96 431 | 100 123 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 231 967 | 162 610 |
| Kassa & bank | 204 043 | 131 614 |
| Summa tillgångar | 231 967 | 162 610 |
| Eget kapital | 221 554 | 125 123 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 413 | 37 487 |
| Soliditet (%) | 96,0 % | 77,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en vinst på 96 tkr, en nettomarginal på 38,1 %.
- Soliditeten var 96,0 % vid årets slut, upp från 77,0 % (2025).
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB