Aktivt företag

Marie Linhem AB

AB Org.nr 5592433576
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att bedriva skönhetssalong, försäljning av skönhetsprodukter, PR och marknadsföring inom skönhet och mode samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
19 februari 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
43451 KUNGSBACKA
Registrerat namn
Marie Linhem ABReg 2020-02-19

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
727 tkr
▲ 9,3 %
Årets resultat
-19 tkr
▼ 224,2 %
Tillgångar
147 tkr
▼ 7,4 %
Eget kapital
37 tkr
▼ 34,5 %
Soliditet
41,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
116 tkr
▼ 9,1 %
Totala skulder
80 tkr
▲ 10,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 727 262 665 581 650 834 730 000 591 000
Övriga externa kostnader 235 881 266 613 238 234 - -
Personalkostnader 526 570 408 056 435 084 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −19 454 19 536 7 124 - -
Resultat e. fin. poster −19 428 20 280 7 167 95 000 −7 000
Resultat före skatt −19 428 20 280 7 167 - -
Årets resultat −19 428 15 648 5 433 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 147 308 159 031 157 118 - -
Kassa & bank 115 978 127 641 137 867 - -
Summa tillgångar 147 308 159 031 157 118 - -
Eget kapital 36 918 56 346 40 698 - -
Långfristiga skulder 12 738 18 889 39 319 - -
Kortfristiga skulder 67 339 53 483 46 788 - -
Soliditet (%) 41,4 % 50,6 % 41,2 % 63,3 % 47,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 651 tkr (2023) till 727 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 19 tkr, en nettomarginal på −2,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 41,4 % vid årets slut, ned från 63,3 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,3 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
2,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
727 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Marie Linhem AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Kungsbacka

Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.

Alla företag i Kungsbacka →