Aktivt företag
Markus & Marcus AB
Översikt
Bolaget skall bedriva solarie- och skönhetsverksamhet, handel med skönhetsprodukter samt härmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Fiskaregatan 58
- Postnummer & ort
- 44150 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Markus & Marcus ABReg 2022-08-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
108 tkr
▼ 37,4 %Årets resultat
49 tkr
▲ 253,0 %Tillgångar
115 tkr
▼ 72,8 %Eget kapital
87 tkr
▲ 125,4 %Soliditet
75,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
78 tkr
▲ 150,0 %Totala skulder
28 tkr
▼ 92,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 108 200 | 172 972 |
| Övriga externa kostnader | 59 661 | 133 031 |
| Personalkostnader | - | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 136 793 | 17 286 |
| Resultat e. fin. poster | 137 691 | 17 335 |
| Resultat före skatt | 61 008 | 17 335 |
| Årets resultat | 48 626 | 13 774 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 0 | 300 000 |
| Omsättningstillgångar | 115 431 | 124 613 |
| Kassa & bank | 78 213 | 31 283 |
| Summa tillgångar | 115 431 | 424 613 |
| Eget kapital | 87 400 | 38 774 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 28 031 | 385 839 |
| Soliditet (%) | 75,7 % | 9,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 44,9 %.
- Soliditeten var 75,7 % vid årets slut, upp från 9,1 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
126,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
44,9 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
4,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB