Mathias Widlund Bygg AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet samt projektering, samordning och konsultation inom bygg, fastighet, snickeri, måleri, VVS, el, plattsättning, mark- och anläggningsarbete, inredning samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva försäljning av snickeri-, måleri-, VVS, el-, mark och anläggningsarbeten.
- Registrerat
- 30 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Mölnbackavägen 5
- C/o
- c/o Gerdes Advokatbyrå KB
- Postnummer & ort
- 12242 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Mathias Widlund Bygg ABReg 2018-03-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 86 497 | 180 301 | 720 798 | 567 761 | 427 338 |
| Övriga externa kostnader | 517 026 | 315 537 | 300 933 | 51 779 | 46 860 |
| Personalkostnader | 106 305 | 235 716 | 346 129 | 253 055 | 829 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −536 834 | −381 576 | 77 564 | 246 626 | −61 803 |
| Resultat e. fin. poster | −539 494 | −384 057 | 75 811 | 333 904 | −61 804 |
| Resultat före skatt | −539 494 | 61 943 | 75 811 | 333 904 | −61 804 |
| Årets resultat | −539 494 | 61 943 | 75 811 | 333 904 | −61 804 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 29 045 | 29 045 | 29 045 | 26 000 | 51 500 |
| Omsättningstillgångar | 179 351 | 558 858 | 252 454 | 286 883 | −3 077 |
| Kassa & bank | 90 281 | 309 | 25 037 | 283 913 | 35 |
| Summa tillgångar | 208 396 | 587 903 | 281 499 | 312 883 | 48 423 |
| Eget kapital | −488 859 | 50 635 | −11 308 | −87 119 | −421 023 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 697 255 | 537 268 | 292 807 | 400 002 | 469 446 |
| Soliditet (%) | -235,0 % | 9,0 % | -4,0 % | -28,0 % | -870,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 721 tkr (2021) till 86 tkr (2023).
- Årets resultat blev en förlust på 539 tkr. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−489 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,26).
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB