Aktivt företag
Max Elving Aktiebolag
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva maskinbrodyr samt försäljning av sport och fritidsartiklar. Bolaget ska även bedriva hundkurser och fotoverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 november 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 2009
- Postnummer & ort
- 43102 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- Max Elving AktiebolagReg 1993-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
690 tkr
▼ 4,7 %Årets resultat
-62 tkr
▲ 45,1 %Tillgångar
646 tkr
▲ 7,0 %Eget kapital
280 tkr
▼ 18,1 %Soliditet
43,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
52 tkr
▲ 71,3 %Totala skulder
367 tkr
▲ 39,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 689 976 | 724 037 | 966 000 | 1 116 000 | 1 305 000 |
| Övriga externa kostnader | 309 442 | 355 837 | - | - | - |
| Personalkostnader | 18 561 | 46 463 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −62 431 | −113 100 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −61 903 | −112 707 | −138 000 | −63 000 | −27 000 |
| Resultat före skatt | −61 903 | −112 707 | - | - | - |
| Årets resultat | −61 903 | −112 707 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 401 922 | 445 693 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 244 539 | 158 640 | - | - | - |
| Kassa & bank | 51 816 | 30 256 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 646 461 | 604 333 | - | - | - |
| Eget kapital | 279 665 | 341 568 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 366 796 | 262 765 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 43,3 % | 56,5 % | 54,7 % | 62,1 % | 58,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 5 år i rad, från 1,3 mkr (2020) till 690 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 62 tkr, en nettomarginal på −9,0 %.
- Soliditeten var 43,3 % vid årets slut, ned från 62,1 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,67).
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−14,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−22,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 2 Always Making ABAB
- 22:22 Invest ABAB