Aktivt företag
MBx2 AB
Översikt
Företaget ska utföra konsultverksamhet inom hälsa, vård och organisation. Bolaget ska äga och förvalta aktier i intresseföretag samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70100 Verksamheter som utövas av huvudkontor
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12237 ENSKEDE
- Registrerat namn
- MBx2 ABReg 2022-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
-152 tkr
▼ 310,4 %Tillgångar
121 tkr
▼ 55,7 %Eget kapital
121 tkr
▼ 55,7 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
49 tkr
▼ 2,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | - | - | 0 |
| Övriga externa kostnader | 7 962 | 8 185 | 3 964 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −7 962 | −8 185 | −3 964 | - |
| Resultat e. fin. poster | −152 459 | 72 474 | 236 341 | 0 |
| Resultat före skatt | −152 459 | 72 474 | 236 341 | - |
| Årets resultat | −152 459 | 72 474 | 236 341 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 72 000 | 223 370 | 23 370 | - |
| Omsättningstillgångar | 49 356 | 50 445 | 237 971 | - |
| Kassa & bank | 49 356 | 50 445 | 37 971 | - |
| Summa tillgångar | 121 356 | 273 815 | 261 341 | - |
| Eget kapital | 121 356 | 273 815 | 261 341 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 51,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 152 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut, upp från 51,7 % (2022).
Avkastning på eget kapital
−125,6 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB