Aktivt företag
MC Schönborg Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska agera holdingbolag och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 februari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64211 Holdingverksamhet i finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kivra: 559422-8958
- Postnummer & ort
- 10631 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- MC Schönborg Group ABReg 2023-03-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
920 tkr
▲ 30,5 %Årets resultat
319 tkr
▼ 5,2 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 7,7 %Eget kapital
824 tkr
▲ 63,2 %Soliditet
68,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
467 tkr
▲ 21,2 %Totala skulder
387 tkr
▼ 52,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 919 996 | 705 000 | 445 999 |
| Övriga externa kostnader | 38 197 | 70 345 | 26 574 |
| Personalkostnader | 697 593 | 668 163 | 235 731 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 95 206 | −99 236 | 183 694 |
| Resultat e. fin. poster | 323 597 | 404 346 | 181 685 |
| Resultat före skatt | 319 147 | 336 502 | 181 685 |
| Årets resultat | 319 147 | 336 502 | 143 365 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 296 644 | 574 695 | 258 368 |
| Omsättningstillgångar | 986 473 | 815 756 | 685 189 |
| Kassa & bank | 466 671 | 384 991 | 560 170 |
| Summa tillgångar | 1 283 117 | 1 390 451 | 943 557 |
| Eget kapital | 824 014 | 504 867 | 168 365 |
| Långfristiga skulder | 240 834 | 286 932 | - |
| Kortfristiga skulder | 145 975 | 530 808 | 775 192 |
| Soliditet (%) | 68,7 % | 40,2 % | 17,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 30,5 % jämfört med 2024, till 920 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 319 tkr, en nettomarginal på 34,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 68,7 % vid årets slut, upp från 17,8 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i finansiella koncerner (SNI 64211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
460 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB