Aktivt företag
Melins Städ i Stockholm AB
Översikt
Bolaget skall bedriva städning och fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Oxbrovägen 15
- Postnummer & ort
- 12433 BANDHAGEN
- Registrerat namn
- Melins Städ i Stockholm ABReg 2014-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▲ 4,0 %Årets resultat
210 tkr
▲ 13,1 %Tillgångar
736 tkr
▲ 6,7 %Eget kapital
276 tkr
▲ 12,2 %Soliditet
63,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
209 tkr
▼ 31,7 %Totala skulder
221 tkr
▲ 6,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 729 166 | 2 624 653 | 2 648 455 | 2 702 884 | 2 760 436 |
| Övriga externa kostnader | 134 499 | 145 547 | - | - | 238 003 |
| Personalkostnader | 2 299 162 | 2 276 297 | - | - | 2 292 589 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 271 767 | 178 038 | - | - | 81 532 |
| Resultat e. fin. poster | 271 761 | 179 746 | 207 773 | 146 166 | 81 511 |
| Resultat före skatt | 269 761 | 239 746 | - | - | 57 511 |
| Årets resultat | 209 923 | 185 597 | - | - | 42 484 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 736 342 | 690 414 | - | - | 677 207 |
| Kassa & bank | 208 736 | 305 821 | - | - | 264 593 |
| Summa tillgångar | 736 342 | 690 414 | - | - | 677 207 |
| Eget kapital | 275 624 | 245 701 | - | - | 109 076 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 220 718 | 206 713 | - | - | 225 131 |
| Soliditet (%) | 63,3 % | 63,0 % | 65,6 % | 60,5 % | 56,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 4,0 % jämfört med 2024, till 2,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 210 tkr, en nettomarginal på 7,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 63,3 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
76,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
682 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bandhagen
Andra registrerade bolag med säte i Bandhagen.
- 020 Elektrikerna ABAB
- 12 rum och kök ABAB
- 147KS Construction ABAB
- 2 Byggrabbar ABAB
- 201 Created ABAB
- 3Proffsen Plåt & Vent ABAB
- 3S TRAVEL ABAB
- 4205454 Rågsved T-bana ABAB