Aktivt företag

Mellbystrands Camping AB

AB Org.nr 5562706233
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall äga, förvalta och uthyra stugor, bedriva campingverksamhet, idka handel med camping- och fritidsartiklar, jämte därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
9 januari 1986
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Norra Strandvägen 1
Postnummer & ort
31260 MELLBYSTRAND
Registrerat namn
Mellbystrands Camping ABReg 2020-09-22
Registrerat namn
Bengts StugbyReg 2001-08-24
Registrerat namn
Marias CampingReg 2020-09-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
8,8 mkr
▲ 25,1 %
Årets resultat
531 tkr
▲ 1847,5 %
Tillgångar
17,9 mkr
▼ 3,1 %
Eget kapital
4,1 mkr
▲ 15,0 %
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
53 tkr
▼ 7,2 %
Totala skulder
13,7 mkr
▼ 7,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 823 816 7 053 179 7 132 090 7 072 933 6 117 010
Övriga externa kostnader 2 968 691 2 844 727 2 386 280 3 249 699 2 910 073
Personalkostnader 2 940 788 2 949 133 2 360 169 2 811 049 1 824 869
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 388 860 477 805 1 997 015 545 286 842 489
Resultat e. fin. poster 784 928 −66 072 1 487 631 243 214 578 348
Resultat före skatt 729 928 85 928 1 027 631 43 214 578 348
Årets resultat 531 357 27 284 776 421 584 419 053
Balansräkning
Anläggningstillgångar 17 029 516 16 062 220 13 772 048 12 879 391 12 572 010
Omsättningstillgångar 859 542 2 401 037 1 511 498 2 787 344 3 570 024
Kassa & bank 53 406 57 569 230 076 841 630 1 141 323
Summa tillgångar 17 889 058 18 463 257 15 283 546 15 666 735 16 142 034
Eget kapital 4 062 526 3 531 168 3 503 885 2 727 464 2 731 880
Långfristiga skulder 11 730 384 12 282 799 9 820 530 10 285 890 9 751 250
Kortfristiga skulder 2 000 243 2 553 385 1 816 226 2 510 476 3 475 999
Soliditet (%) - - - 18,1 % 17,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 25,1 % jämfört med 2024, till 8,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 531 tkr, en nettomarginal på 6,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,43).
  • Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, stug- och rumsuthyrning (SNI 55202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,43
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
6 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Mellbystrands Camping AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-05 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Mellbystrand

Andra registrerade bolag med säte i Mellbystrand.

Alla företag i Mellbystrand →