Aktivt företag
Min Bil & Vagn Borås AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Handel med fritidsprodukter samt motorfordon och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 7 oktober 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47813 Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Bransch (SNI)
- SNI 95320 Reparation och underhåll av motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ryssnäsgatan 14
- Postnummer & ort
- 50464 BORÅS
- Registrerat namn
- Min Bil & Vagn Borås ABReg 2018-04-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
9,8 mkr
▲ 99,8 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 304,5 %Tillgångar
3,2 mkr
▲ 13,3 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 115,0 %Soliditet
63,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 313,9 %Totala skulder
1,2 mkr
▼ 37,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 765 709 | 4 887 039 | 1 124 345 | 1 710 490 | 1 273 473 |
| Övriga externa kostnader | 1 009 733 | 1 171 375 | 520 758 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 293 602 | −533 595 | 214 190 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 260 996 | −529 520 | 215 130 | 557 710 | 466 859 |
| Resultat före skatt | 1 260 996 | −529 520 | 215 130 | - | - |
| Årets resultat | 1 083 031 | −529 520 | 171 007 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 108 750 | 147 750 | 129 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 113 079 | 2 694 918 | 2 852 658 | - | - |
| Kassa & bank | 2 211 662 | 534 302 | 696 593 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 221 829 | 2 842 668 | 2 981 658 | - | - |
| Eget kapital | 2 024 609 | 941 578 | 1 471 098 | - | - |
| Långfristiga skulder | 854 586 | 1 128 006 | 1 509 560 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 342 634 | 773 084 | 1 000 | - | - |
| Soliditet (%) | 63,0 % | 33,0 % | 49,0 % | 59,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2022) till 9,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 11,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 63,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar (SNI 47813). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+99,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+66,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
53,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB