← Alla branscher · SNI 47813
Största bolagen inom Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar
De 100 största bolagen med huvudbransch detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
148
Sammanlagd omsättning
2,1 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Husvagns-Expo i Bromölla AktiebolagBokslut 2025 | 144,4 mkr | +3,1 % | 18 |
| 2 | Fritidscenter i Göteborg ABBokslut 2024 | 125,0 mkr | −0,1 % | 12 |
| 3 | Fritidscenter Falkenberg ABBokslut 2024 | 122,3 mkr | −3,7 % | 12 |
| 4 | Husvagn-Svensson i Lidköping ABBokslut 2025 | 98,7 mkr | +31,8 % | 10 |
| 5 | KRONE Trailer Sverige ABBokslut 2025 | 97,8 mkr | +32,0 % | 6 |
| 6 | Fritidscenter i Trollhättan AktiebolagBokslut 2024 | 94,0 mkr | −9,8 % | 12 |
| 7 | Fritidsfordon Trestad ABBokslut 2025 | 91,5 mkr | +16,7 % | 14 |
| 8 | RIPS Släp & Husvagnsservice ABBokslut 2025 | 65,3 mkr | +22,1 % | 8 |
| 9 | P Hansen Caravan ABBokslut 2025 | 65,2 mkr | +33,2 % | 4 |
| 10 | Fribergs Fritidscenter i Skövde ABBokslut 2025 | 63,6 mkr | +58,8 % | 9 |
| 11 | PJ Fritidsfordon ABBokslut 2024 | 59,6 mkr | −6,0 % | 3 |
| 12 | Lödde Husbilar ABBokslut 2025 | 59,4 mkr | −0,3 % | 8 |
| 13 | Östgöta Husbilsuthyrning ABBokslut 2025 | 56,4 mkr | +26,7 % | 5 |
| 14 | JLW Company ABBokslut 2025 | 56,3 mkr | - | 3 |
| 15 | Leif Wirén Fritid & Husvagnar ABBokslut 2025 | 54,8 mkr | +7,5 % | 9 |
| 16 | Norrkust Caravan ABBokslut 2024 | 52,7 mkr | −34,1 % | 9 |
| 17 | Fritidscenter Malmö ABBokslut 2024 | 50,6 mkr | −15,1 % | 3 |
| 18 | WiMA Fritid AktiebolagBokslut 2025 | 49,6 mkr | +39,0 % | 6 |
| 19 | Autovendo ABBokslut 2024 | 39,2 mkr | +28,6 % | 9 |
| 20 | Nordlöfs Husvagn & Husbil ABBokslut 2025 | 38,4 mkr | - | - |
| 21 | Jan Patrik Ramsér ABBokslut 2025 | 37,3 mkr | −0,9 % | 1 |
| 22 | Alvesta Husvagn & Fritid AktiebolagBokslut 2024 | 35,6 mkr | +17,3 % | 8 |
| 23 | Skara Husvagn och Fritid ABBokslut 2024 | 33,5 mkr | - | 7 |
| 24 | Husvagnspoolen i Värmland AktiebolagBokslut 2025 | 31,5 mkr | +42,5 % | 7 |
| 25 | DanCamp ABBokslut 2025 | 30,9 mkr | −3,5 % | 1 |
| 26 | Campea Syd ABBokslut 2025 | 26,2 mkr | - | 7 |
| 27 | Lood:s Fritids AktiebolagBokslut 2024 | 24,2 mkr | −19,5 % | 7 |
| 28 | AK Husbil & Fritid ABBokslut 2025 | 23,7 mkr | - | 1 |
| 29 | Caravan & Marine i Valbo ABBokslut 2024 | 23,1 mkr | −20,3 % | 8 |
| 30 | DBM Släp ABBokslut 2025 | 21,0 mkr | +48,2 % | - |
| 31 | Varbergs Husbilar ABBokslut 2024 | 20,8 mkr | +54,0 % | 3 |
| 32 | Birsta Husbil ABBokslut 2024 | 20,8 mkr | - | 5 |
| 33 | Tomelilla Husvagnar ABBokslut 2025 | 17,9 mkr | −7,9 % | 6 |
| 34 | Mytoast ABBokslut 2025 | 15,3 mkr | +50,5 % | 2 |
| 35 | Multiva ABBokslut 2025 | 12,6 mkr | −3,1 % | 3 |
| 36 | Kramfors Släp & Fritid ABBokslut 2025 | 12,1 mkr | +39,4 % | 3 |
| 37 | Släpstudion ABBokslut 2024 | 10,8 mkr | +27,5 % | 3 |
| 38 | Mantorps Husbilscenter ABBokslut 2025 | 9,9 mkr | +62,9 % | 2 |
| 39 | Min Bil & Vagn Borås ABBokslut 2024 | 9,8 mkr | +99,8 % | 0 |
| 40 | Conventum Företagspartner ABBokslut 2025 | 9,5 mkr | −11,0 % | 2 |
| 41 | Trailer Experten Svenska ABBokslut 2024 | 8,0 mkr | −9,3 % | 3 |
| 42 | GLA:s Försäljning i Vännäsby AktiebolagBokslut 2025 | 7,3 mkr | −39,0 % | 1 |
| 43 | Alm Fritid ABBokslut 2026 | 7,2 mkr | +128,2 % | 1 |
| 44 | Husbilar i Hol ABBokslut 2024 | 6,4 mkr | +44,5 % | 0 |
| 45 | Loveless Holding ABBokslut 2025 | 6,2 mkr | - | - |
| 46 | MFT - Produkter ABBokslut 2025 | 5,8 mkr | −1,8 % | 1 |
| 47 | Åström Fritid Sundsvall ABBokslut 2024 | 5,8 mkr | −36,4 % | - |
| 48 | Släpspecialisten i Lycksele ABBokslut 2025 | 5,8 mkr | +10,6 % | 0 |
| 49 | Trade In Trailer Sweden ABBokslut 2024 | 5,7 mkr | +1,8 % | 1 |
| 50 | Luleå Husbilscenter ABBokslut 2025 | 5,5 mkr | +34,2 % | 1 |
| 51 | Mohlin Trailer & Fritid ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | +7,9 % | 3 |
| 52 | Er Fritid och Husbil Småland ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | +8,1 % | 2 |
| 53 | Camping & Fritidsspecialisten i Lappland ABBokslut 2025 | 4,1 mkr | −37,3 % | - |
| 54 | Trailercentralen i Örebro ABBokslut 2024 | 4,0 mkr | +0,6 % | 2 |
| 55 | Kvillinge Bil ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | +84,2 % | 1 |
| 56 | CJ Tält & Fritid ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | +8,5 % | 1 |
| 57 | POAN Water Systems ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | - | 4 |
| 58 | Mjälaryd Fastighets AktiebolagBokslut 2025 | 3,7 mkr | +1,9 % | - |
| 59 | Elite Team Sverige ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | +141,1 % | - |
| 60 | Smart Bilvård Väst ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +741,9 % | 1 |
| 61 | Skara Industriförsäljning ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | −16,4 % | - |
| 62 | Autocaravan i Göteborg ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | +14,4 % | 1 |
| 63 | Djupdalens Maskin & Trailer ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | +8,4 % | 2 |
| 64 | Connect All Entreprenad ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | - | - |
| 65 | Bergsgården Bil & Släpvagncenter ABBokslut 2024 | 2,4 mkr | −13,1 % | 1 |
| 66 | Joel trailer ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | +115,7 % | 1 |
| 67 | Örebro Ridsport ABBokslut 2024 | 2,2 mkr | +16,4 % | 1 |
| 68 | Släpvagnar i Åsele AktiebolagBokslut 2024 | 2,2 mkr | +20,6 % | 1 |
| 69 | Kinna Husvagnsservice ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | −6,3 % | 2 |
| 70 | Wixab Invest AktiebolagBokslut 2024 | 2,1 mkr | +5,8 % | - |
| 71 | Hjo Husvagn ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +8,1 % | 1 |
| 72 | Wiskans Husvagnsexpo ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | −39,6 % | 1 |
| 73 | Lasta Gotland ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | +41,1 % | - |
| 74 | Sydsvenska Släp ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | +13,5 % | 1 |
| 75 | Håkan Kjellsson ABBokslut 2024 | 1,9 mkr | −5,6 % | - |
| 76 | ProfilSläpet ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | +21,0 % | 0 |
| 77 | O. KOLSTAD Försäljning ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | −81,4 % | 1 |
| 78 | Habo Bilvård ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | +3,1 % | 2 |
| 79 | Lunneryds i Trollhättan ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | −6,3 % | 1 |
| 80 | STEFANS HUSBILAR GÖTEBORG ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | +584,4 % | - |
| 81 | Bilhuset i Skövde ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −14,5 % | 1 |
| 82 | Univera ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | - | - |
| 83 | Danielssons Camp4you AktiebolagBokslut 2025 | 938 tkr | −4,4 % | 1 |
| 84 | Runstorp Fastigheter ABBokslut 2025 | 900 tkr | 0,0 % | - |
| 85 | Stekhett ABBokslut 2025 | 807 tkr | - | - |
| 86 | Habo Trailer & Trading ABBokslut 2024 | 752 tkr | −56,3 % | - |
| 87 | JJ trailer ABBokslut 2025 | 600 tkr | −19,3 % | - |
| 88 | Janne Nordlunds Buss & Taxi AktiebolagBokslut 2025 | 554 tkr | −12,5 % | 1 |
| 89 | P Jakobsson Holding ABBokslut 2024 | 546 tkr | - | - |
| 90 | HT Släp Sydost ABBokslut 2025 | 493 tkr | −36,0 % | - |
| 91 | Shop On Wheels ABBokslut 2025 | 447 tkr | - | - |
| 92 | MRH Trading ABBokslut 2025 | 438 tkr | +76,0 % | 0 |
| 93 | Släpgrossisten i Mälardalen ABBokslut 2024 | 425 tkr | −15,4 % | 1 |
| 94 | Fritidsauktioner i Sverige ABBokslut 2025 | 414 tkr | - | 2 |
| 95 | Öhrns Släp & Transport ABBokslut 2025 | 371 tkr | +20,9 % | - |
| 96 | TT Park ABBokslut 2024 | 339 tkr | −80,9 % | 0 |
| 97 | SK Trailer ABBokslut 2025 | 316 tkr | −56,1 % | 1 |
| 98 | Irid import & export ABBokslut 2025 | 301 tkr | −26,9 % | 1 |
| 99 | Barrvik & Co ABBokslut 2025 | 265 tkr | −50,7 % | 1 |
| 100 | Givetorp Gård ABBokslut 2025 | 201 tkr | +6,8 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.