Aktivt företag
Miss Wig Wam AB
Översikt
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet samt förvaltning av såväl fast som lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Victor Balcksväg 110
- Postnummer & ort
- 12240 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Miss Wig Wam ABReg 2017-11-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
571 tkr
▼ 1,2 %Årets resultat
78 tkr
▲ 95,4 %Tillgångar
409 tkr
▲ 26,7 %Eget kapital
258 tkr
▲ 43,5 %Soliditet
75,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
366 tkr
▲ 60,9 %Totala skulder
87 tkr
▲ 9,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 571 031 | 578 102 | 555 034 | 546 849 | 565 583 |
| Övriga externa kostnader | 50 745 | 106 269 | 179 379 | - | - |
| Personalkostnader | 357 959 | 355 951 | 357 363 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 98 116 | 49 282 | −45 900 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 98 977 | 50 584 | −46 030 | −647 | 461 036 |
| Resultat före skatt | 98 977 | 50 584 | 3 970 | - | - |
| Årets resultat | 78 334 | 40 093 | 2 675 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 408 703 | 322 499 | 281 268 | - | - |
| Kassa & bank | 366 301 | 227 608 | 182 906 | - | - |
| Summa tillgångar | 408 703 | 322 499 | 281 268 | - | - |
| Eget kapital | 258 481 | 180 147 | 140 054 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 87 222 | 79 352 | 78 214 | - | - |
| Soliditet (%) | 75,5 % | 71,4 % | 67,6 % | 70,5 % | 70,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 1,2 % jämfört med 2024, till 571 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 78 tkr, en nettomarginal på 13,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 75,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
30,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
571 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB