Aktivt företag
Mittelbo AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12262 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Mittelbo ABReg 2021-06-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
186 tkr
▲ 89,4 %Årets resultat
-116 tkr
▲ 45,9 %Tillgångar
5,6 mkr
▼ 2,3 %Eget kapital
25 tkr
▲ 30,8 %Soliditet
0,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
253 tkr
▲ 34,5 %Totala skulder
5,6 mkr
▼ 2,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 186 415 | 98 428 | −1 | 4 556 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 88 735 | 111 676 | 45 262 | - | - |
| Personalkostnader | 5 000 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −118 513 | −224 441 | −45 263 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −115 799 | −214 070 | −45 264 | −7 876 | 0 |
| Resultat före skatt | −115 799 | −214 070 | −45 264 | - | - |
| Årets resultat | −115 799 | −214 070 | −45 264 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 074 501 | 5 285 694 | 4 887 518 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 513 028 | 435 304 | 1 007 446 | - | - |
| Kassa & bank | 252 773 | 187 993 | 12 042 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 587 529 | 5 720 998 | 5 894 964 | - | - |
| Eget kapital | 25 000 | 19 111 | 25 000 | - | - |
| Långfristiga skulder | 5 502 069 | 5 664 477 | 5 832 658 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 60 460 | 37 410 | 37 306 | - | - |
| Soliditet (%) | 0,4 % | 0,3 % | 0,4 % | 0,5 % | 3,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 116 tkr, en nettomarginal på −62,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 0,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, stug- och rumsuthyrning (SNI 55202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−63,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−62,1 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
8,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB