Aktivt företag
MK Studio AB
Översikt
Skönhetssalong, bland annat spa, naglar, fransar och skönhet.
- Registrerat
- 27 augusti 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergslagsvägen 9
- Postnummer & ort
- 61230 FINSPÅNG
- Registrerat namn
- MK Studio ABReg 2019-08-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▼ 6,8 %Årets resultat
221 tkr
▲ 26,0 %Tillgångar
678 tkr
▼ 4,8 %Eget kapital
392 tkr
▼ 16,8 %Soliditet
57,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
202 tkr
▼ 69,6 %Totala skulder
286 tkr
▲ 18,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 461 751 | 1 567 764 | 1 588 000 | 1 044 000 | 821 000 |
| Övriga externa kostnader | 273 953 | 279 058 | - | - | - |
| Personalkostnader | 865 995 | 1 020 906 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 278 073 | 233 628 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 278 311 | 226 998 | 29 000 | 86 000 | 114 000 |
| Resultat före skatt | 278 311 | 226 998 | - | - | - |
| Årets resultat | 221 105 | 175 544 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 439 557 | 3 172 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 238 580 | 708 942 | - | - | - |
| Kassa & bank | 201 908 | 663 394 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 678 137 | 712 114 | - | - | - |
| Eget kapital | 391 867 | 470 761 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 286 270 | 241 353 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 57,8 % | 66,1 % | 42,0 % | 59,0 % | 61,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2023) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 221 tkr, en nettomarginal på 15,1 %.
- Soliditeten var 57,8 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,83).
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
56,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
731 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-03-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-09-30)
Registrerad: 2021-03-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Finspång
Andra registrerade bolag med säte i Finspång.
- A.Ljung Consulting ABAB
- AB John FröbergAB
- AB NECSTAB
- Advectus Advisory ABAB
- AG Area ABAB
- AG Kraft & Belysning ABAB
- Agencia ABAB
- AK Energiteknik i Finspång ABAB