Aktivt företag
Monkelin AB
Översikt
Bolaget skall bedriva värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 61135 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Monkelin ABReg 2021-02-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5 tkr
Årets resultat
210 tkr
▲ 4,3 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 24,4 %Eget kapital
688 tkr
▲ 44,0 %Soliditet
64,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
976 tkr
▲ 26,6 %Totala skulder
385 tkr
0,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 399 | 0 | 0 | 20 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 16 024 | 22 157 | 5 385 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −10 625 | −22 157 | −5 385 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 210 193 | 201 528 | 128 530 | 14 000 | 488 000 |
| Resultat före skatt | 210 193 | 201 528 | 128 530 | - | - |
| Årets resultat | 210 193 | 201 528 | 128 530 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 88 488 | 88 488 | 88 488 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 984 304 | 774 111 | 575 468 | - | - |
| Kassa & bank | 975 913 | 770 904 | 575 466 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 072 792 | 862 599 | 663 956 | - | - |
| Eget kapital | 688 054 | 477 861 | 276 333 | - | - |
| Långfristiga skulder | 384 738 | 384 738 | 384 688 | - | - |
| Kortfristiga skulder | - | 0 | 2 935 | - | - |
| Soliditet (%) | 64,1 % | 55,4 % | 41,6 % | 27,4 % | 86,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 210 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 64,1 % vid årets slut, upp från 27,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
30,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB