Aktivt företag

Montaña Sagrada AB

AB Org.nr 5569663635
← Tillbaka

Översikt

Bolaget bedriver verksamhet inom kultur, konsultering, projektledning, destinationsutveckling, video och digital produktion och handel relaterad till kultur och design.

Registrerat
25 mars 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
Bransch (SNI)
SNI 90200 Scenkonst
Bransch (SNI)
SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
Bransch (SNI)
SNI 47692 Detaljhandel med konst samt galleriverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
12233 ENSKEDE
Registrerat namn
Montaña Sagrada ABReg 2021-11-26

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
0 kr
Årets resultat
160 tkr
▲ 266,6 %
Tillgångar
105 tkr
▼ 11,9 %
Eget kapital
92 tkr
▲ 235,4 %
Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
21 tkr
▲ 25,8 %
Totala skulder
14 tkr
▼ 92,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 0 0 42 342 577 000 132 000
Övriga externa kostnader 14 392 25 497 55 144 - -
Personalkostnader - 0 720 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 172 988 −96 297 −23 417 - -
Resultat e. fin. poster 173 204 −95 768 −23 990 55 000 38 000
Resultat före skatt 173 204 −95 768 −23 990 - -
Årets resultat 159 532 −95 768 −39 470 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 105 441 119 616 215 385 - -
Kassa & bank 21 123 16 792 112 929 - -
Summa tillgångar 105 441 119 616 215 385 - -
Eget kapital 91 769 −67 764 28 005 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 13 672 187 380 187 380 - -
Soliditet (%) 87,0 % -57,0 % 13,0 % 16,0 % 24,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
  • Årets resultat blev en vinst på 160 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 16,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,7 gånger om.
Balanslikviditet
7,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Montaña Sagrada AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-13 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Enskede

Andra registrerade bolag med säte i Enskede.

Alla företag i Enskede →