Montis Natantis AB
Översikt
Arbete inom IT och relaterade områden så som projektledning, utveckling av programvara, applikationer och produkter samt IT-arkitektur. Inklusive konsultverksamhet och försäljning av tredjepartslicenser. Konsultverksamhet för chefspositioner. Rekryteringstjänster inom IT. Eventverksamhet- företagsresor och arrangemang så som fester, konferenser och teambildnings- aktiviteter. Uthyrning av segelbåt. Samt försäljning av underkonsulter i samtliga ovan områden.
- Registrerat
- 21 september 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12237 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Montis Natantis ABReg 2017-09-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 560 162 | 1 744 151 | 1 734 223 | 1 617 000 | 1 001 000 |
| Övriga externa kostnader | 233 769 | 515 201 | 329 553 | - | - |
| Personalkostnader | 291 576 | 953 089 | 930 473 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 34 818 | 275 860 | 474 196 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 35 867 | 273 105 | 475 482 | 614 000 | 510 000 |
| Resultat före skatt | 35 867 | 197 105 | 375 482 | - | - |
| Årets resultat | 27 121 | 149 826 | 295 544 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 25 200 | 25 200 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 586 378 | 978 022 | 866 358 | - | - |
| Kassa & bank | 506 277 | 107 754 | 332 210 | - | - |
| Summa tillgångar | 611 578 | 1 003 222 | 866 358 | - | - |
| Eget kapital | 373 125 | 346 004 | 486 178 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 62 453 | 481 218 | 280 180 | - | - |
| Soliditet (%) | 84,0 % | 48,0 % | 65,0 % | 57,0 % | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 67,9 % jämfört med 2024, till 560 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 27 tkr, en nettomarginal på 4,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 84,0 % vid årets slut, upp från 57,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 27 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB