Aktivt företag
Motrab Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva renovering av motorer, samt försäljning av utrustning och reservdelar. Reparation av bilar och arbetsfordon ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 juli 1973
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47300 Detaljhandel med drivmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Solrosvägen 5
- Postnummer & ort
- 57874 FRINNARYD
- Registrerat namn
- Motrab AktiebolagReg 1997-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
15,2 mkr
▼ 12,8 %Årets resultat
352 tkr
▼ 74,7 %Tillgångar
9,7 mkr
▼ 8,8 %Eget kapital
5,7 mkr
▼ 3,8 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
2,5 mkr
▲ 65,9 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 33,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 15 181 952 | 17 410 725 | 16 676 021 | 15 078 416 | 12 465 883 |
| Övriga externa kostnader | 903 260 | 2 161 870 | 2 784 550 | - | - |
| Personalkostnader | 3 398 497 | 3 492 646 | 3 249 818 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 650 614 | 2 184 324 | 681 997 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 754 577 | 2 250 550 | 659 948 | 1 498 292 | 1 624 005 |
| Resultat före skatt | 454 577 | 1 800 906 | 507 549 | - | - |
| Årets resultat | 352 406 | 1 391 129 | 416 316 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 754 496 | 2 484 406 | 2 053 956 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 896 335 | 8 103 328 | 6 636 942 | - | - |
| Kassa & bank | 2 494 795 | 1 504 110 | 1 770 920 | - | - |
| Summa tillgångar | 9 650 831 | 10 587 734 | 8 690 898 | - | - |
| Eget kapital | 5 668 772 | 5 891 367 | 4 765 238 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 11 187 | 196 300 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 980 919 | 2 984 040 | 2 477 864 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 69,0 % | 66,0 % | 64,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 12,8 % jämfört med 2023, till 15,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 352 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 64,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med drivmedel (SNI 47300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+5,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
6,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Frinnaryd
Andra registrerade bolag med säte i Frinnaryd.
- Bygg och Marktjänster i Frinnaryd AktiebolagAB
- FRINNARYD FASTIGHETER ABAB
- Frinnaryds Svetsindustri, FRINAB, AktiebolagAB
- Lövuddenhöjden ABAB
- MELAMY ABAB
- Rolf Engen Mur och Puts ABAB
- Slitet och nött Möbelmagasinet ABAB
- Svets & Miljöteknik i Tranås ABAB